آثار ایمان بنی اسرائیل (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افخداوند در قرآن به آثار ایمان بنی اسرائیل اشاره نموده است.


ثمرات ایمان بنی اسرائیل

[ویرایش]


← آمرزش


ایمان بنی اسرائیل پس از گوساله پرستی ، عامل آمرزش آنان گشت.
واتخذ قوم موسی من بعده من حلیهم عجلا جسدا... • والذین عملوا السیـات ثم تابوا من بعدها وءامنوا ان ربک من بعدها لغفور رحیم. قوم موسی بعد (از رفتن) او (به میعادگاه خدا)، از زیورهای خود گوساله‌ای ساختند جسد بی جانی که... و آنها که گناه کردند، و بعد از آن توبه نمودند و ایمان آوردند، (امید عفو او را دارند زیرا) پروردگار تو، در پی این کار، آمرزنده و مهربان است

←← پاسخ به یک پرسش


در اینجا ممکن است این سؤال پیش بیاید که ما شنیده‌ایم با ندامت و پشیمانی حقیقت توبه تحقق می‌یابد، چگونه بنی اسرائیل که از کار خود پشیمان شدند مشمول عفو خدا واقع نشدند؟! پاسخ این سؤال این است که ما هیچ دلیلی نداریم که پشیمانی به تنهایی در
همه جا کافی بوده باشد، درست است که ندامت یکی از ارکان توبه است، ولی یکی از ارکان نه همه ارکان.
گناه بت پرستی و سجده در برابر گوساله آن هم در آن مقیاس وسیع و گسترده، آن هم در آن مدت کوتاه، آن هم برای ملتی که آن همه معجزات دیده بودند گناهی نبود که به این آسانی بخشوده شود و مثلا با گفتن یک" استغفر الله" همه چیز پایان یابد.
بلکه باید این ملت غضب پروردگار را ببیند و طعم ذلت را در این زندگی بچشد و شلاق کیفر کسانی را که به خدا افترا می‌بندند به پیکر خود احساس کند تا بار دیگر به این آسانی و سادگی به فکر چنین گناه عظیمی نیفتد.
در آیه بعد این موضوع را تکمیل کرده و به صورت یک قانون کلی چنین می‌گوید: " اما آنها که اعمال بدی انجام دهند، سپس توبه کنند (و شرائط توبه همگی انجام گیرد) و ایمان خود را به خدا تجدید نمایند و از هر گونه شرک و نافرمانی بازگردند، پروردگار تو بعد از آن، آنها را می‌بخشد، او بخشنده و مهربان است" (و الذین عملوا السیئات ثم تابوا من بعدها و آمنوا ان ربک من بعدها لغفور رحیم).

← امداد خدا


ایمان گروهی از بنی اسرائیل عصر عیسی علیه السلام، سبب بهره مندی آنان از امداد الهی شد.
.... قال عیسی ابن مریم للحواریین من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصار الله فـامنت طائفة من بنی اسرءیل... فایدنا الذین ءامنوا علی عدوهم فاصبحوا ظـهرین. عیسی بن مریم به حواریون گفت: «چه کسانی در راه خدا یاوران من هستند؟! » حواریون گفتند: «ما یاوران خدائیم» در این هنگام گروهی از بنی اسرائیل ایمان آوردند و گروهی کافر شدند ما کسانی را که ایمان آورده بودند در برابر دشمنانشان تایید کردیم و سرانجام بر آنان پیروز شدند!
در بعضی از روایات آمده است که حضرت مسیح ع هر یک از آنها را به عنوان نمایندگی خود به یکی از مناطق مختلف جهان فرستاد، آنها افرادی مخلص، ایثارگر و مجاهد و مبارز بودند، و سخت به مسیح ع عشق می‌ورزیدند.

← تسلیم


ایمان بنی اسرائیل به خدا، زمینه نیل آنان به مقام برتر تسلیم گشت.
وقال موسی یـقوم ان کنتم ءامنتم بالله فعلیه توکلوا ان کنتم مسلمین. موسی گفت: «ای قوم من! اگر شما به خدا ایمان آورده‌اید، بر او توکل کنید اگر تسلیم فرمان او هستید! »
آوردن دو جمله شرطیه «ان کنتم آمنتم بالله» و «ان کنتم مسلمین» اشاره به این است که آنها ایمان داشتند و مقتضی ایمان این است که تمام امور خود را به خدا واگذار نمایند و به مقام تسلیم برسند.

← نجات


ایمان بنی اسرائیل، زمینه نجات و رهایی آنان از سلطه فرعونیان شد.
ونجنا برحمتک من القوم الکـفرین• واوحینآ الی موسی واخیه ان تبوءا لقومکما بمصر بیوتا... وبشر المؤمنین.
و ما را با رحمتت از (دست) قوم کافر رهایی بخش! و به موسی و برادرش وحی کردیم که: «برای قوم خود، خانه‌هایی در سرزمین مصر انتخاب کنید و خانه هایتان را مقابل یکدیگر (و متمرکز) قرار دهید! و نماز را برپا دارید! و به مؤمنان بشارت ده (که سرانجام پیروز می‌شوند! ) »
از مجموع این آیه استفاده می‌شود که بنی اسرائیل در آن زمان به صورت گروهی پراکنده، شکست خورده، وابسته و طفیلی، و آلوده و ترسان بودند، نه خانه‌ای از خود داشتند و نه اجتماع و تمرکزی، نه برنامه سازنده معنوی داشتند و نه شهامت و شجاعت لازم برای یک انقلاب کوبنده! لذا موسی و برادرش هارون ماموریت یافتند که برای بازسازی اجتماع بنی اسرائیل مخصوصا از نظر روحی برنامه‌ای را در چند ماده پیاده کنند:
۱- نخست به امر خانه سازی و جدا کردن مسکن خویش از فرعونیان همت بگمارند، این کار چند فایده داشت:
یکی اینکه آنها با مالک شدن مسکن در سرزمین مصر علاقه بیشتری به دفاع از خود و از آن آب و خاک پیدا می‌کردند.
دیگر اینکه از زندگی طفیلی گرا در خانه‌های قبطیان به یک زندگی مستقل، منتقل می‌شدند.
و دیگر اینکه اسرار کارها و نقشه‌های آنها به دست دشمنانشان نمی‌افتاد
۲- خانه هایشان را مقابل یکدیگر و نزدیک به هم بسازند، زیرا قبله در اصل به معنی" حالت تقابل " می‌باشد، و اطلاق کلمه قبله بر آنچه امروز معروف است در حقیقت معنی ثانوی برای این کلمه است.
این کار کمک مؤثری به تمرکز و اجتماع بنی اسرائیل می‌کرد، و می‌توانستند مسائل اجتماعی را بطور عمومی مورد بررسی قرار دهند، و به عنوان انجام مراسم مذهبی دور هم جمع شوند و برای آزادی خویش نقشه‌های لازم را طرح نمایند.
۳- توجه به عبادت و مخصوصا نماز که انسان را از بندگی بندگان جدا، و به خالق همه قدرتها پیوند می‌دهد، قلب و روح او را از آلودگی گناه می‌شوید و حس اتکای به نفس را در آنان زنده می‌کند و با تکیه بر قدرت پروردگار، روح تازه‌ای به کالبد انسان می‌دمد.
۴- به موسی به عنوان یک رهبر دستور می‌دهد که دست در درون زوایای روح بنی اسرائیل بیفکند و زباله‌های ترس و وحشت را که یادگار سالیان دراز بردگی و ذلت بوده است بیرون بکشد، و از طریق" بشارت دادن به مؤمنان" به فتح و پیروزی نهایی و لطف و رحمت پروردگار اراده آنها را قوی و شهامت و شجاعت را در آنها پرورش دهد.
جالب اینکه بنی اسرائیل از فرزندان یعقوبند و گروهی از آنها طبعا از فرزندان یوسفند که او و برادرانش سالیان دراز بر مصر حکومت داشتند و در آبادی و عمران این سرزمین کوشیدند، اما بر اثر نافرمانی خدا و بی خبری و اختلافات داخلی روزگارشان به چنین وضع رقت باری رسیده بود، این جامعه فرسوده مصیبت زده باید نوسازی شود، و نقاط منفی خود را پاک کند، و به جای آن خصائل روحی سازنده بنشاند تا عظمت گذشته را باز یابد

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اعراف/سوره۷، آیه۱۴۸.    
۲. اعراف/سوره۷، آیه۱۵۳.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۶، ص۳۸۵.    
۴. صف/سوره۶۱، آیه۱۴.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۴، ص۹۶.    
۶. یونس/سوره۱۰، آیه۸۴..    
۷. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۰، ص۱۱۳.    
۸. یونس/سوره۱۰، آیه۸۶.    
۹. یونس/سوره۱۰، آیه۸۷.    
۱۰. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۳۷۰    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۳۱۶، برگرفته از مقاله «آثار ایمان بنی اسرائیل».    


رده‌های این صفحه : ایمان | بنی اسرائیل | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار