آوارگی مسلمانان (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر قرآن در چند مورد به آوارگی مسلمانان توسط کافران اشاره شده است.


آواره شدن از مکه

[ویرایش]

اقدام کافران به آواره‌كردن مسلمانان از مکّه:
«و اقتلوهم حیث ثقفتموهم و اخرجوهم من حیث اخرجوکم...؛و آنها را (بتپرستاني كه از هيچ گونه جنايتي ابا ندارند) هر كجا يافتيد، به قتل برسانيد! و از آنجا كه شما را بيرون ساختند (مكه)، آنها را بيرون كنيد....»

علت آوارگی مسلمانان

[ویرایش]

آواره شدن مسلمانان به دلیل اعتقاد به توحید:
۱. «الذین اخرجوا من دیـرهم بغیر حق الا ان یقولوا ربنا الله...؛همانها كه به ناحق از خانه و لانه خود بدون هيچ دليلي اخراج شدند جز اينكه مي‌گفتند پروردگار ما الله است....»
۲. «... یخرجون الرسول و ایاکم ان تؤمنوا بالله ربکم...؛... و رسول خدا و شما را به خاطر ايمان به خداوندي كه پروردگار همه شما است از شهر و ديارتان بيرون مي‌رانند....»

عدم رابطه با آواره‌کنندگان

[ویرایش]

نهی خداوند از ایجاد رابطه و دوستی مسلمانان با آواره کنندگان آن‌ها:
۱. «یـایها الذین ءامنوا لاتتخذوا عدوی وعدوکم اولیاء تلقون الیهم بالمودة وقد کفروا بما جاءکم من الحق یخرجون الرسول وایاکم ان تؤمنوا بالله ربکم...؛اي كساني كه ايمان آورده‌ ايد دشمن من و دشمن خويش را دوست خود قرار ندهيد، شما نسبت به آنها اظهار محبت مي‌كنيد، در حالي كه به آنچه از حق براي شما آمده كافر شده‌ اند، و رسول خدا و شما را به خاطر ايمان به خداوندي كه پروردگار همه شما است از شهر و ديارتان بيرون مي‌رانند....»
۲. «انما ینهـیکم الله عن الذین قـتلوکم فی الدین واخرجوکم من دیـرکم وظـهروا علی اخراجکم ان تولوهم...؛تنها شما را از دوستي كساني نهي مي‌كند كه در امر دين با شما پيكار كردند، و شما را از خانه‌ هايتان بيرون راندند، يا به بيرون راندن شما كمك كردند از اينكه با آنها دوستي كنيد....»

پیکار با آواره‌کنندگان

[ویرایش]

صدور اجازه پیکار از سوی خدا با اخراج کنندگان مسلمانان از سرزمین خود :
«اذن للذین یقـتلون بانهم ظـلموا و ان الله علی نصرهم لقدیر • الذین اخرجوا من دیـرهم بغیر حق الا ان یقولوا ربنا الله...؛به آنها كه جنگ بر آنان تحميل شده اجازه جهاد داده شده است، چرا كه مورد ستم قرار گرفته‌ اند و خدا قادر بر نصرت آنها است. همانها كه به ناحق از خانه و لانه خود بدون هيچ دليلي اخراج شدند جز اينكه مي‌گفتند پروردگار ما الله است....»

فتنه‌گری کافران

[ویرایش]

آواره کردن مسلمانان از دیارشان، از مصادیق فتنه انگیزی کافران:
«واقتلوهم حیث ثقفتموهم واخرجوهم من حیث اخرجوکم والفتنة اشد من القتل...؛و آنها را (بتپرستاني كه از هيچ گونه جنايتي ابا ندارند) هر كجا يافتيد، به قتل برسانيد! و از آنجا كه شما را بيرون ساختند (مكه)، آنها را بيرون كنيد و فتنه (و بت پرستي) از كشتار هم بدتر است! ....»

عدم صدور فرمان آوارگی

[ویرایش]

صادر نشدن فرمانی از سوی خداوند برای آوارگی مسلمانان :
«و لو انا کتبنا علیهم ان اقتلوا انفسکم او اخرجوا من دیرکم ما فعلوه الا قلیل منهم...؛(ما تكليف مشكلي بر دوش آنها ننهاديم) اگر (همانند بعضي از امم پيشين) به آنها دستور مي‌داديم يكديگر را به قتل برسانند و يا: از وطن و خانه خود بيرون رويد، تنها عده كمي از آنها عمل مي‌كردند! ....»
مرجع ضمیر «علیهم» مسلمانانی هست که در آیه فوق از آنان یاد شده که به حکمت و داوری پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم را پذیرا نبودند.

خودداری از فرمان آوارگی

[ویرایش]

خودداری اکثریت مسلمانان از فرمان آوارگی، در صورت صدور آن از سوی خداوند :
«و لو انا کتبنا علیهم ان اقتلوا انفسکم اواخرجوا من دیرکم ما فعلوه الا قلیل منهم...؛(ما تكليف مشكلي بر دوش آنها ننهاديم) اگر (همانند بعضي از امم پيشين) به آنها دستور مي‌داديم يكديگر را به قتل برسانند و يا: از وطن و خانه خود بيرون رويد، تنها عده كمي از آنها عمل مي‌كردند! ....»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بقره/سوره۲، آیه۱۹۱.    
۲. حج/سوره۲۲، آیه۴۰.    
۳. ممتحنه/سوره۶۰، آیه۱.    
۴. ممتحنه/سوره۶۰، آیه۱.    
۵. ممتحنه/سوره۶۰، آیه۹.    
۶. حج/سوره۲۲، آیه۳۹.    
۷. حج/سوره۲۲، آیه۴۰.    
۸. بقره/سوره۲، آیه۱۹۱.    
۹. نساء/سوره۴، آیه۶۶.    
۱۰. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج۳، ص۱۲۳.    
۱۱. نساء/سوره۴، آیه۶۶.    


منبع

[ویرایش]
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۴۱۰، برگرفته از مقاله «آوارگی مسلمانان»    


رده‌های این صفحه : آوارگی | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار