ابراهیم بن شریف سویفی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«ابراهیم بن شریف سویفی التاجر»، فرزند عبدالجواد، معروف به ابراهیم رفعت پاشا، در روز هیجدهم جمادی الاولی سال ۱۲۷۳ ق در شهر اسیوط مصر به دنیا آمد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

وی پیش از تولد ، پدر خود را از دست داد و یتیم گردید. ابراهیم وقتی به سن رشد رسید، برای آموختن، نوشتن و حفظ قرآن کریم به مکتبخانه رفت و هنگامی که آثار نبوغ و زیرکی در او پدیدار گشت، توانست با کمک برخی از بزرگان به دبستان امیری شهر راه یافته و به تحصیل بپردازد. او مدت سه سال در این مدرسه با سعی و کوشش فراوان به تحصیل پرداخت، آن گاه در سال ۱۲۹۰ ق به مدرسه تجهیزیه در قاهره وارد شد. هنوز نیمی از سال را در آن مدرسه نگذرانده بود که از سوی فرماندهی جنگ به همراه برخی از دانش آموزان دیگر به مدرسه حربیه (مدرسه جنگ) منتقل گردید. در این مدرسه سه سال تحصیل کرد و در پایان به درجه ستوان دومی نائل آمد.
رفعت پاشا سپس با رتبه افسری به همراه گروهی دیگر از افسران به نیروی احتیاط ارتش پیوست. در این مدت نامبرده با پای پیاده به دانشگاه الازهر تردد می‌کرد و دروسی از فقه و دین را که مورد علاقه اش بود، دراین دانشگاه فرامی گرفت. او مدارج نظامی را یکی پس از دیگری پشت سرگذارد و برای انجام ماموریت، به نقاط مختلف مصر اعزام گردید. در سال ۱۳۲۰ و ۱۳۲۱ و ۱۳۲۵ ق به عنوان امیر الحاج مصر تعیین گردید. از تاریخ درگذشت وی اطلاعی در دست نیست، لیکن به نظر می‌رسد که نامبرده تا سن ۸۰ سالگی، یعنی تا سال ۱۳۵۳ ق زنده بوده است.
کتاب «مرآة الحرمین» اثر وی می‌باشد.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

مرآة الحرمین‌ (کتاب) .

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جغرافیای جهان اسلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار