احمد بن هلال کرخی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاحمد بن هلال کرخی از پیروان اهل بیت و منحرف از مهدویت است، وی مشهور به غلو است. وی مورد نکوهش امام حسن عسکری (علیه‌السلام) و برخی گفته‌اند مورد نکوهش حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

احمد بن هلال، اهل روستای بزرگی از منطقۀ نهروان بود که میان واسط و بغداد قرار دارد. گفته شده است وی از یاران حضرت هادی (علیه‌السّلام) یا امام عسکری (علیه‌السّلام) بود. وی مشهور به غلو و مورد لعن و نفرین ابدی است. نخست از افراد مورد اطمینان حضرت عسکری علیه‌السّلام و از اصحاب ویژه و روایت کننده از امامان معصوم علیهم‌السّلام بود.

نکوهش امام

[ویرایش]

۵۴ بار به زیارت خانه خدا رفت که بیست بار آن با پای پیاده بود، اما دچار کژی شد؛ به گونه‌ای که حضرت عسکری (علیه‌السّلام) او را بسیار نکوهش کرد و درباره‌اش فرمود: احذروا الصوفی المتصنع: از این صوفی ریاکار و بازیگر پروا کنید.
برخی نیز این جمله را در نکوهش او، از جانب حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) دانسته‌اند که در هرحال نشانگر پلیدی و گمراهی این مرد است. او تا زمان نیابت محمد بن عثمان زیست و با سماجت بسیار، سفارت آن جناب را انکار کرد. از حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دربارۀ لعن و نفرین بر او و لزوم بیزاری از کارهایش توقیعی صادر شد.

القاب در کتب رجالی

[ویرایش]
بیشتر کتاب‌های رجالی، به او لقب عبرتایی داده‌اند.
[۶] علامه حلی، حسن بن یوسف، رجال العلامه، ص۲۰۲.
شیخ طوسی در کتاب الغیبه وی را کرخی نامگذاری کرده و به او بغدادی نیز گفته شده است.

دوری جستن مردم از احمد

[ویرایش]

احمد بن هلال تا آخر سفارت نایب نخست، دچار کژی نشده بود؛ ولی پس از وفات عثمان بن سعید، در نایب دوم شک کرد و نیابت او را نپذیرفت.
[۷] صدر، سید محمد، تاریخ الغیبة الصغری، ص۵۰۲.
شیعیان هم پس از برکناری، او را نفرین شده دانسته و از وی دوری جستند.

صدور توقیع علیه احمد

[ویرایش]

پس از مرگ وی، توقیعی از ولی عصر علیه‌السّلام صادر شد:
خداوند سبحانه و تعالی از فرزند هلال نگذرد که بدون هماهنگی و خشنودی ما، در کار ما مداخله و فقط به میل خود عمل می‌کرد، تا آن که پروردگار، با نفرین ما زندگی‌اش را به انجام رساند. ما در زمان زندگی‌اش نیز انحرافش را به شیعیان خاص خود گوشزد کردیم. این را به هر کس که دربارۀ او می‌پرسد، برسانید. هیچ یک از شیعیان ما معذور نیست در آنچه افراد مورد اعتماد از ما نقل می‌کنند، تردید کند؛ زیرا می‌دانند ما اسرار خود را با آنان می‌گوییم.
آن حضرت در توقیعی دیگر فرمود:
ابن هلال، ایمان خود را پایدار نداشت و با آن که مدت طولانی خدمت کرد، به دست خود ایمانش را به کفر دگرگون ساخت و خدا نیز او را کیفر داد.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

مدعیان مهدویت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نجاشی، احمد بن علی، رجال النجاشی، ص۸۳.    
۲. کشی، محمدبن عمر، رجال الکشی، ص۵۳۵.    
۳. شیخ طوسی، محمدبن حسن، کتاب الغیبة، ص۳۵۳.    
۴. ابن داود حلی، حسن بن علی، رجال ابن داود، ص۴۲۵.    
۵. شیخ طوسی، محمدبن حسن، رجال الطوسی، ص۳۸۴.    
۶. علامه حلی، حسن بن یوسف، رجال العلامه، ص۲۰۲.
۷. صدر، سید محمد، تاریخ الغیبة الصغری، ص۵۰۲.
۸. کشی، محمدبن عمر، رجال الکشی، ص۵۳۶.    
۹. شیخ طوسی، محمدبن حسن، کتاب الغیبة، ص۳۵۳.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگنامه مهدویت، خدامراد سلیمیان، ص۳۹-۴۰، برگرفته از مقاله «احمد بن هلال کرخی».    جعبه ابزار