احمد مصطفی مراغی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشیخ احمد مصطفی مراغی فرزند محمد بن عبد المنعم مراغی متولد ۱۳۰۰ ق/ ۱۸۸۳ م و متوفای ۱۳۷۱ ق/ ۱۹۵۲ م، در مراغه از توابع جرجا در مصر به دنیا آمد و در قاهره به تحصیل دانش پرداخت.


حیات علمی

[ویرایش]

در سال ۱۹۰۹ م از دارالعلوم فارغ التحصیل شده آنگاه در همانجا عهده دار تدریس علوم شرعی گردید و مسئوولیت نظارت بر برخی از مدارس را نیز بر عهده او نهادند پس از آن در دانشکده «غوردون» در خارطوم به استادی علوم عربی و شریعت اسلامی تعیین شد. نوشته‌اند وی در کودکی از هوشی سرشار برخوردار بود. مراغی در علم و عمل به شریعت اسلامی عشق و علاقه خاصی داشت و در طول زندگی برای اعتلا و دفاع از حقانیت آن از هیچ کوششی دریغ نمی‌کرد. مشهورترین کسانی که مراغی از آنان تاثیر پذیرفت و از شیوه و درس آنها پیروی کرد، محمد عبده، محمد بخیت مطیعی و واحد الرفاعی فیومی بوده‌اند. احمد مصطفی را در مذهب شافعی اشعری شمرده‌اند. وی در نهایت در قاهره درگذشت.
محمد مصطفی مراغی
برادر بزرگتر وی محمد مصطفی مراغی متولد ۱۲۹۸ ق/ ۱۸۸۱ م و متوفای ۱۳۶۴ ق/ ۱۹۴۵ م، محقق مصری، از مصلحان اجتماعی و مفسران بزرگ و از جمله رؤسای الازهر بوده است و آثار قرآنی نیز از وی باقیمانده، اما بحثهای تفسیری وی به شکل تفسیر مستقل و کامل نبوده است بلکه تفسیر- سوره‌های حجرات، حدید، لقمان، و العصر، آیاتی از سوره فرقان و آیات پراکنده دیگر بوده است. سبک تفسیری محمد مصطفی با آنکه در خطوط اصلی تابع مکتب تفسیری عبده است ولی سنجیده تر و مستندتر از تفسیر عبده است و بر خلاف عبده به آرای مفسران قدیم و احادیث رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و مواریث سلف صالح اهل سنت آگاه تر و متعهدتر است.

آثار علمی

[ویرایش]

علاوه بر تفسیر مورد بحث، کتابی تحت عنوان:
۱- مقدمة التفسیر در ردیف آثار قرآنی احمد مصطفی می‌باشد.
۲- الحسبة فی الاسلام .
۳- الوجیز فی اصول الفقه .
۴- علوم البلاغة .
۵- بحوث و آراء فی فنون البلاغة .
۶- الدیانة و الاخلاق .

عناوین مرتبط

[ویرایش]

تفسیر المراغی

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع التفاسیر، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


جعبه ابزار