اختلاف در بنی‌اسرائیل (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افخداوند در قرآن به اختلافاتی که بین بنی اسرائیل وجود داشت اشاره دارد.


اختلاف در بنی اسرائیل

[ویرایش]

قرآن، بیان و روشن کننده بیشتر مسائل اختلافی بنی اسرائیل است.
ان هـذا القرءان یقص علی بنی اسرءیل اکثر الذی هم فیه یختلفون. این قرآن اکثر چیزهایی را که بنی اسرائیل در آن اختلاف دارند برای آنان بیان می‌کند
بنی اسرائیل در مسائل زیادی با هم اختلاف داشتند، در مورد"مریم" و"عیسی" و در مورد پیامبری که بشارتش در تورات داده شده، و اینکه او چه کسی است؟
و همچنین در بسیاری از احکام دینی و مذهبی با یکدیگر اختلافاتی داشتند قرآن آمد و در این زمینه حق مطلب را ادا کرد، و گفت: مسیح ع خودش با صراحت خود را معرفی کرده که من بنده خدایم، او کتاب آسمانی به من داده، و مرا پیامبر قرار داده است قال انی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیا.
و نیز روشن ساخت که مسیح، تنها از مادر و بدون پدر تولد یافته و این امر محالی نیست، چرا که خداوند آدم را بدون پدر و مادر و تنها از خاک آفرید ان مثل عیسی عند الله کمثل آدم خلقه من تراب.
و در مورد پیامبری که اوصافش در تورات آمده آن را به روشنی بر پیامبراسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله منطبق می‌داند چرا که بر هیچکس همچون او منطبق نمی‌شود.
به هر حال یکی از رسالتهای قرآن مبارزه با اختلافاتی است که بخاطر آمیخته شدن"خرافات" با" حقایق تعلیمات انبیاء" به وجود آمده بود، و هر پیامبری وظیفه دارد که به اختلافات ناشی از تحریف ها و آمیختن حق و باطل پایان دهد، و چون چنین کاری از یک فرد درس نخوانده برخاسته از محیط جهل ممکن نیست روشن می‌شود که از سوی خدا است.

نزاع بنی اسرائیل

[ویرایش]

بنی اسرائیل، درباره قتل واقع شده در میان آنان به اختلاف و نزاع پرداختند
یـبنی اسرءیل... • واذ قتلتم نفسا فادرءتم فیها..‌ای بنی اسرائیل! • و (به یاد آورید) هنگامی را که فردی را به قتل رساندید سپس درباره (قاتل) او به نزاع پرداختید و خداوند آنچه را مخفی می‌داشتید، آشکار می‌سازد

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نمل/سوره۲۷، آیه۷۶.    
۲. مریم/سوره۱۹، آیه۳۰.    
۳. آل عمران/سوره۳، آیه۵۹.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۵، ص۵۳۸.    
۵. بقره/سوره۲، آیه۴۷.    
۶. بقره/سوره۲، آیه۷۲.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «اختلاف در بنی‌اسرائیل».    


رده‌های این صفحه : بنی اسرائیل | تفرقه | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار