اخلاص در تلاوت

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افهمانطوری که برا هر کاری آداب خاصی وارد شده، برای تلاوت قرآن هم آدابی ذکر شده است که یکی از آن آداب اخلاص داشتن می‌باشد.


معنی اخلاص در تلاوت

[ویرایش]

اخلاص در تلاوت به این معناست که خوانندة قرآن، از ابتدای قرائت تا انتهای آن فقط رضایت و خشنودی خدا را در نظر بگیرد. اصولا هر عبادتی وقتی مقبول درگاه الهی است که با خلوص نیت همراه باشد.
امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: «انما الاعمال بالنیات».
این گفتار امام ششم (علیه‌السّلام) است که اعمال هر کسی بستگی به نیت او دارد. یکی از جاهایی که شیطان در کمین نشسته است تا راهزن عبادت باشد، هنگام تلاوت قرآن است. به ویژه اگرقاری قرآن در مجلسی و در حضور جمعی از مردم تلاوت می‌کند باید مراقب باشد که شیطان در حریم قرائت او وارد نشود. گاهی شیطان چنین القا می‌کند: «ببین چقدر زیبا تلاوت می‌کنی، و مردم تو را تشویق می‌کنند». یا به قاری و خوانندة قران تلقین می‌کند که: «تو از سایرقاریان بهتر تلاوت می‌کنی، به همین خاطر است که مردم به تو احترام می‌کنند». چه بسا اتفاق می‌افتد قاری قرآن در تمام طول قرائتش به این نوع مسائل فکر می‌کند، وقتی قرائتش تمام شد به خود می‌آید و متوجه می‌شود تنها چیزی که در نظر نداشته است، خلوص نیت، رضایت خداوند و معانی کلام خدا بوده است.
گاهی اوقات انسان در منزل به تنهایی قرآن را زمزمه می‌کند، باز می‌بینی شیطان دست از سر انسان بر نمی‌دارد تا شروع به تلاوت می‌کند، انواع و اقسام افکار وخاطره‌ها به ذهن انسان هجوم می‌آورد. چه بسا کسی گمشده‌ای داشته و یا مطلبی را فراموش کرده است و قبلا هر قدر به ذهن خود فشار آورده، گمشده اش را نیافته است، ولی همین که شروع به قرائت می‌کند تمام این مسائل به یادش می‌افتد.
چه باید کرد؟ در ادب چهارم و پنجم در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد. این جا به طور اجمالی می‌گوییم؛ هر وقت خواستیم قرآن بخوانیم، باید در تمام مدت قرائت توجه داشته باشیم که قرآن، کلام خداست و هیچ کلامی محترم تر از قرآن نیست و هدف ما از قرائت آن، اطاعت دستورخداوند واعلام بندگی به درگاه اوست. با تلاوت قرآن می‌خواهیم مفاهیم آن را بفهمیم تا با عمل به آیات آن، در زمرة رستگاران قرار گیریم.

پاداش اخلاص در تلاوت

[ویرایش]

شما برادر و خواهر مسلمان اگر بتوانی قرآن را با اخلاص بخوانی، پاداشی بس عظیم در انتظار توست. ببین پیام آور قرآن در این زمینه چه می‌گوید:
«و من قرا القرآن ابتغاء وجه الله و تفقها فی الدین، کان له من الثواب مثل جمیع ما اعطی الملائکة و الانبیاء و المرسلون».
کسی که برای رضایت خدا و به خاطر فهمیدن دین خدا قرآن بخواند، پاداش او مانند همة پاداشی است که خدا به فرشتگان، پیامبران و رسولان خود می‌دهد.
اگر ما اراده کنیم قرآن را با اخلاص بخوانیم و در این راه کوشش کنیم به طور حتم خداوند نیز ما را یاری می‌کند. البته در این جا،دعا و خواستن از خداوند نیز شرط است. از او بخواهیم که: پروردگارا! ما را دعوت به خواندن کتابت کردی، اجابت کردیم، ما را یاری کن تا در تمام مدت تلاوت، فقط رضایت تو را قصد کنیم.
امام صادق (علیه‌السّلام) دعایی را در زمینه «حفظ قرآن» از پیامبر عظیم الشان اسلام نقل می‌کند. در بخشی از این دعا به این مساله چنین اشاره شده است:
و اجعلنی اتلوه علی النحو الذی یرضیک عنی».
ـ خدایا ـ مرا به تلاوت آن (قرآن)، آن گونه که باعث خشنودی توست وادار کن.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۶۷، ص۲۱۰.    
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۴، ص۸۳۸.    
۳. طباطبایی، محمدحسین،، سنن النبی، ص۳۶۸.    


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «اخلاص در تلاوت».    


رده‌های این صفحه : اخلاص | تلاوت | مقالات اندیشه قم
جعبه ابزار