اخلاق الاشراف (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«اخلاق الاشراف» اثر خواجه نظام الدین عبید زاکانی ، در سال ۷۴۰ ق به زبان فارسی با موضوع اخلاق اشراف و بزرگان نگارش شده است. به عقیده محقق کتاب مهم‌ترین کتاب زاکانی هین اثر اوست.


ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب، شامل یک پیشگفتار به قلم علی اصغر حلبی مصحح کتاب، یک مقدمه، هفت باب و برخی حواشی مفصل می‌باشد. ابواب کتاب نیز در دو بخش مذهب منسوخ و مذهب مختار تالیف شده است.

گزارش محتوا

[ویرایش]

مقدمه کتاب تحقیقی پیرامون مؤلف و آثار اوست
[۱] اخلاق الاشراف، خواجه نظام الدین عبید زاکانی، ص۴۱.
که به طور خلاصه عبارت است از:
۱- احوال؛
۲- آثار؛ که در این بخش آثار جدی نویسنده مانند: مثنوی عشاق نامه ، فالنامه بروج، فالنامه وحوش ، مثنوی سنگ تراش و نوشته‌های هزلی، مانند: اخلاق الاشراف ، تعریفات ، رساله دلگشا ، ریش نامه شرح شده است.
۳- رساله اخلاق الاشراف. نویسنده در هر باب از ابواب هفت گانه کتاب، عقاید دو گروه را در مورد صفات اخلاقی بیان می‌نماید. اول از دیدگاه گذشتگان (مذهب منسوخ) و بعد از دیدگاه معاصرین (مذهب مختار) صفات اخلاقی را شرح و توضیح می‌دهد.
عناوین ابواب کتاب عبارت است از: ۱. باب اول، حکمت ؛ ۲. باب دوم، شجاعت ؛ ۳. باب سوم، عفت ؛ ۴. باب چهارم، عدالت ؛ ۵. باب پنجم، سخاوت ؛ ۶. باب ششم، حلم ؛ ۷. باب هفتم، در حیا ، وفا ، صدق ، رحمت و شفقت .
در آخرین بخش کتاب با عنوان «برخی حواشی مفصل»، کلمات و جملاتی که در متن کتاب، نیاز به شرح و تفسیر دارد با ذکر شماره و آدرس صفحه توضیح داده شده است.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

فهرست مطالب و موضوعات در ابتدای کتاب و فهرست مراجع و لغات و اصطلاحات در پایان کتاب ذکر شده است. در پاورقی‌های مفصل کتاب توضیحاتی درباره الفاظ و اصطلاحاتی که نیاز به توضیح داشته ذکر شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اخلاق الاشراف، خواجه نظام الدین عبید زاکانی، ص۴۱.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار تراث ۲، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی
جعبه ابزار