اخوت ثمود (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاخوت قومی، بین ثمود و صالح علیه السلام وجود داشت.


برادری ثمود و حضرت صالح

[ویرایش]

والی ثمود اخاهم صــلحـا قال یـقوم اعبدوا الله ما لکم من الـه غیره قد جاءتکم بینة من ربکم هـذه ناقة الله لکم ءایة فذروها تاکل فی ارض الله ولا تمسوها بسوء فیاخذکم عذاب الیم.(و به سوی (قوم) ثمود، برادرشان صالح را (فرستادیم)؛ گفت: «ای قوم من! (تنها) خدا را بپرستید، که جز او، معبودی برای شما نیست! دلیل روشنی از طرف پروردگارتان برای شما آمده: این «ناقه» الهی برای شما معجزه‌ای است؛ او را به حال خود واگذارید که در زمین خدا (از علفهای بیابان) بخورد! و آن را آزار نرسانید، که عذاب دردناکی شما را خواهد گرفت!)ثمود يكى از امت‌هاى قديمى عرب بوده كه در سرزمين یمن در احقاف مى‌زيسته‌اند، و خداوند متعال شخصى از خود آنان را به نام" صالح" در ميانشان مبعوث نمود. صالح (ع) قوم خود را كه مانند قوم نوح و هود مردمى بت‌پرست بودند به دین توحید دعوت نمود.
والی ثمود اخاهم صــلحـا قال یـقوم اعبدوا الله ما لکم من الـه غیره هو انشاکم من الارض واستعمرکم فیها فاستغفروه ثم توبوا الیه ان ربی قریب مجیب.(و بسوی قوم «ثمود»، برادرشان «صالح» را (فرستادیم)؛ گفت: «ای قوم من! خدا را پرستش کنید، که معبودی جز او برای شما نیست! اوست که شما را از زمین آفرید، و آبادی آن را به شما واگذاشت! از او آمرزش بطلبید، سپس به سوی او بازگردید، که پروردگارم (به بندگان خود) نزدیک، و اجابت‌کننده (خواسته‌های آنها) است!»)
کذبت ثمود المرسلین(قوم ثمود رسولان (خدا) را تکذیب کردند،)اذ قال لهم اخوهم صــلح الا تتقون.(هنگامی که صالح به آنان گفت: «آیا تقوا پیشه نمی‌کنید؟!)
ولقد ارسلنا الی ثمود اخاهم صــلحـا ان اعبدوا الله فاذا هم فریقان یختصمون.(ما به سوی «ثمود»، برادرشان «صالح» را فرستادیم که: خدای یگانه را بپرستید! امّا آنان به دو گروه تقسیم شدند که به مخاصمه پرداختند.)

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اعراف/سوره۷، آیه۷۳.    
۲. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج۸، ص۲۲۸.    
۳. هود/سوره۱۱، آیه۶۱.    
۴. شعراء/سوره۲۶، آیه۱۴۱.    
۵. شعراء/سوره۲۶، آیه۱۴۲.    
۶. نمل/سوره۲۷، آیه۴۵.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «اخوت ثمود».    رده‌های این صفحه : قوم ثمود | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار