اضواء و آراء (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«اضواء و آراء، تعلیقات علی کتابنا بحوث فی علم الاصول»، اثر محمود حسینی شاهرودی است که تعلیقاتی بر کتاب خودش، « بحوث فی علم الاصول »، می‌باشد و به زبان عربی ، در سه جلد نوشته است.


ساختار

[ویرایش]

ساختار این کتاب، مانند کتاب «بحوث فی علم الاصول» مؤلف است؛ منتها در این کتاب، تعلیقات و مناقشات دیگری را در ادامه متن خودش ذکر کرده؛ به این صورت که پس از آوردن قسمتی از متن کتاب «بحوث فی علم الاصول» و ذکر صفحه آن متن، به تقریرات خویش در ادامه متن اصلی پرداخته است و طبق ساختار کتاب بحوث، به توضیح و اضافات بیشتر بر آن کتاب تا به انتها، پرداخته است.

گزارش محتوا

[ویرایش]

کتاب «بحوث فی علم الاصول» که توسط مؤلف نگارش یافته، در واقع تقریرات مباحث اصولی شهید صدر می‌باشد؛ جناب شاهرودی، در خلال اشتغال به تدریس مباحث مزبور، در ضمن دو دوره اصول در حوزه علمیه قم ، تعلیقاتی را بر کتاب «بحوث فی علم الاصول» نگاشته که مشتمل بر توضیح عبارات مغلق تقریر و اقوال و استدلالات و نکات و مناقشات است.

← نمونه‌ای از کار مؤلف


قوله: (الا ان هذا لیس تصحیحا موفقا...)
اضف الی ذلک ان الوظیفة العملیة هی نفس القاعدة الاصولیة الشرعیة او العقلیة، لا ما یستنبط منها.
و منه یعرف ان ما صنعه السید الخوئی علی ما فی بعض تقریرات بحثه، من جعل الانتهاء الی الوظیفة العملیة او تحصیل العلم بها، هو التعریف؛ لکونه جامعا بین موارد العلم بالحکم او بالوظیفة، غیر تام ایضا.
[۱] اضواء و آراء، محمود حسینی شاهرودی، ج‌۱، ص۱۳.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. اضواء و آراء، محمود حسینی شاهرودی، ج‌۱، ص۱۳.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب اصولی شیعه
جعبه ابزار