اطاعت حواریون (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاز صفات و ویژگی‌های حواریون تسلیم و انقیاد در برابر دستورات خداوند و عیسی (علیه السلام)، بود.


پیروی حواریون

[ویرایش]

حواریون، از تعالیم و فرامین عیسی (علیه‌السّلام) پیروی می‌کردند.
«فلما احس عیسی منهم الکفر قال من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصار الله ءامنا بالله واشهد بانا مسلمون• ربنا ءامنا بما انزلت واتبعنا الرسول فاکتبنا مع الشـهدین؛ هنگامی که عیسی از آنان احساس کفر (و مخالفت) کرد، گفت: کیست که یاور من به سوی خدا (برای تبلیغ آیین او) گردد؟ حواریان (شاگردان مخصوص او) گفتند: ما یاوران خداییم به خدا ایمان آوردیم و تو (نیز) گواه باش که ما اسلام آورده‌ایم. • پروردگارا! به آنچه نازل کرده‌ای، ایمان آوردیم و از فرستاده (تو) پیروی نمودیم ما را در زمره گواهان بنویس!»
«یـایها الذین ءامنوا کونوا انصار الله کما قال عیسی ابن مریم للحواریین من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصار الله..؛‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید! یاوران خدا باشید همان گونه که عیسی بن مریم (علیه‌السّلام) به حواریون گفت: چه کسانی در راه خدا یاوران من هستند؟! حواریون گفتند: ما یاوران خدائیم در این هنگام گروهی از بنی اسرائیل ایمان آوردند و گروهی کافر شدند ما کسانی را که ایمان آورده بودند در برابر دشمنانشان تایید کردیم و سرانجام بر آنان پیروز شدند.»

← یاوران خدا


در این آیه که آخرین آیه سوره صف می‌باشد باز تکیه و تاکید روی امر"جهاد" است که محور اصلی سوره را تشکیل می‌دهد، منتهی از طریقی دیگر این مساله را تعقیب می‌کند، و مطلبی مهمتر از عنوان بهشت و نعمتهای بهشتی ارائه داده، می‌فرماید: "‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید! یاوران خدا باشید" (یا ایها الذین آمنوا کونوا انصار الله).
آری یاوران خدا، خدایی که تمام قدرتها از او سرچشمه می‌گیرد و به او بازمی گردد، خداوندی که قدرتش بی‌پایان و شکست‌ناپذیر است، و عجب اینکه در اینجا بندگان را به یاری خود طلبیده است، و این افتخاری است بی مانند، هر چند معنی و مفهومش همان یاری پیامبر و آئین او است ولی لطف و رحمت شگرفی در آن نهفته است.

ویژگیهای حواریون

[ویرایش]

تسلیم و انقیاد در برابر دستورات خداوند و عیسی (علیه السلام)، از ویژگیهای حواریون بود.
«فلما احس عیسی منهم الکفر قال من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصار الله ءامنا بالله واشهد بانا مسلمون• ربنا ءامنا بما انزلت... فاکتبنا مع الشـهدین؛ هنگامی که عیسی از آنان احساس کفر (و مخالفت) کرد، گفت: کیست که یاور من به سوی خدا (برای تبلیغ آیین او) گردد؟ حواریان (شاگردان مخصوص او) گفتند: ما یاوران خداییم به خدا ایمان آوردیم و تو (نیز) گواه باش که ما اسلام آورده‌ایم. • پروردگارا! به آنچه نازل کرده‌ای، ایمان آوردیم و از فرستاده (تو) پیروی نمودیم ما را در زمره گواهان بنویس!»
«واذ اوحیت الی الحواریین ان ءامنوا بی وبرسولی قالوا ءامنا واشهد باننا مسلمون؛ و (به یاد آور) زمانی را که به حواریون وحی فرستادم که: به من و فرستاده من، ایمان بیاورید! آنها گفتند: ایمان آوردیم، و گواه باش که ما مسلمانیم!»

← تسلیم در برابر امر خدا


"و اذ اوحیت الی الحواریین... " این آیه نیز منطبق است با آیات سوره آل عمران که می‌فرماید: " فلما احس عیسی منهم الکفر قال من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصار الله آمنا بالله و اشهد بانا مسلمون" از این جا معلوم می‌شود این ایمانی که خداوند در آیه مورد بحث" و اذ اوحیت الی الحواریین ان آمنوا بی و برسولی قالوا آمنا... " ذکر نموده، غیر ایمانی است که آنها از اول به مسیح آوردند، و به نبوتش اقرار کردند، برای اینکه ظاهر آیه سوره آل عمران که می‌گوید: " فلما احس عیسی منهم الکفر" این است که این احساس در اواخر ایام دعوت او بوده، در ایامی بوده که حواریین که در حقیقت سابقین و طبقه اول از مؤمنین به عیسی بودند ملازم و همراهش بوده‌اند، علاوه بر اینکه ظاهر آیه" قال من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصار الله آمنا بالله و اشهد بانا مسلمون" این است که این دعوت برای میثاق گرفتن بر یاری دین خدا بوده، نه برای اصل ایمان به خدا، و لذا آیه شریفه با جمله" و اشهد بانا مسلمون" که اعلام تسلیم در برابر امر خدا به اقامه دعوت و تحمل مشقت در راه او است ختم شده است، و معلوم است که طبعا این تسلیم و تحمل زحمت بعد از اصل ایمان است، پس معلوم شد که مراد از اینکه فرمود: و اذ اوحیت الی الحواریین... " قضیه عهد و پیمان گرفتن از حواریین است، و در آیه بحث‌های دیگری هست که ما آن ابحاث را در سوره آل عمران گذراندیم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آل عمران/سوره۳، آیه۵۲.    
۲. آل عمران/سوره۳، آیه۵۳.    
۳. صف/سوره۶۱، آیه۱۴.    
۴. همچون مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۴، ص۹۴.    
۵. آل عمران/سوره۳، آیه۵۲.    
۶. آل عمران/سوره۳، آیه۵۳.    
۷. مائده/سوره۵، آیه۱۱۱.    
۸. آل عمران/سوره۳، آیه۵۲.    
۹. طباطبائی، سیدمحمدحسین، ترجمه تفسیر المیزان، ج۶، ص۳۱۹.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «اطاعت حواریون».    جعبه ابزار