الانوار الحیریة و الاقمار البدریة الاحمدیة (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب الانوار الحیریة و الاقمار البدریة الاحمدیة نوشته یوسف بن احمد بن ابراهیم بحرانی آل عصفور به هر دو زبان عربی و فارسی و در موضوع فقه استدلالی است.


مؤلف کتاب

[ویرایش]

یوسف بن احمد بن ابراهیم مشهور به صاحب حدائق و محدث بحرانی، از علمای شیعه در قرن دوازدهم و متوفای سال ۱۱۸۶ هجری قمری.

شیوه نگارش

[ویرایش]

این کتاب به صورت سؤال و پاسخ به رشته تحریر در آمده است. سؤالها عموما مسائل شرعی مبتلا به برای مردم آن دوران بوده ولی جوابها تنها جواب شرعی نیست بلکه کمی استدلال فقهی نیز به همراه جواب آمده است. حال یا به این دلیل که سؤال کننده اهل علم بوده و با ادله مسائل آشنا بوده و یا اینکه سبک مؤلف در پاسخ اینگونه بوده تا سائل کمی با ادله مسائل آشنا شود. ولی به‌هرحال مؤلف در استدلال حالت تعادل را پیش گرفته و زیاد غرق در استدلال نشده است.

ارزش و اعتبار کتاب

[ویرایش]

این کتاب اثری ارزشمند برای آگاهی از مسائل شرعی مبتلا به در قرن دوازده هجری و شیوه پاسخ‌های علمی و فقهی مؤلف می‌باشد. و همچنین اثری گران بها برای آگاهی از دیدگاههای فقهی مؤلف می‌باشد.

انگیزه نگارش

[ویرایش]

مؤلف در آغاز کتاب می‌فرماید: «هذا جواب ما سالت عنه ایها الاخ الجلیل و الخل النبیل الامجد الاسعد الشیخ احمد». این پاسخ سؤالات شما برادر عزیز و دوست گرامی و بزرگوار و سعادتمند شیخ احمد می‌باشد.

مباحث کتاب

[ویرایش]

این کتاب شامل یک مقدمه و یکسری مسائل فقهی می‌باشد. در مسائل فقهی هفتاد مسئله فقهی مطرح شده مانند حکم مصیبتهایی که بر انسان وارد می‌شود، حکم قتل در حالت غضب ، حکم نفرین اعداء دین، حکم ماء قلیل متنجس مخلوط با آب چاه ، اگر دست انسان چرب باشد و نجس شود چگونه پاک می‌گردد، غسل جنابت، خانه در زمین اجاره‌ای آیا وطن به شمار می‌آید و مسائل فقهی فراوان دیگر.

معرفی کتاب

[ویرایش]

آقا بزرگ تهرانی مؤلف کتاب ارزشمند الذریعة الی تصانیف الشیعة درباره این کتاب می‌فرماید: «الانوار الحیریة و الاقمار البدریة فی اجوبة المسائل الاحمدیة لم نعلم نسب السائل و الاجوبة للمحدث صاحب الحدائق الشیخ یوسف بن احمد بن ابراهیم الدرازی البحرانی المتوفی سنة ۱۱۸۶، قال فی اللؤلؤة سهمیة بذلک لانی الفته فی الحائر و المسائل تقرب من مائة مسالة و قد خرج من جواباتها ما یقرب من خمس و خمسین وفقنی الله لاتمامها و هو غیر اجوبته عن مسائل الشیخ احمد بن الحسن الدمستانی و عن مسائل الشیخ احمد بن یوسف السیوری البحرانی فانه ذکر فی اللؤلؤة هذا الکتاب بعد ذکرهما». کتاب للانوار الحیریة و الاقمار البدریة فی اجوبة المسائل الاحمدیة، نسبت سؤال کننده، معلوم نیست ولی پاسخ آن نوشته صاحب حدائق شیخ یوسف فرزند احمد فرزند ابراهیم درازی بحرانی، متوفای سال ۱۱۸۶ می‌باشد. وی در کتاب لؤلؤة می‌فرماید من این کتاب را انوار حیریه نامیدم چراکه آن را در شهر کربلاء و حائر حسینی به نگارش درآوردم. سؤالات حدود یکصد مساله می‌باشد که حدود پنجاه و پنج عدد از آنها پاسخ داده شده که امیدوارم خداوند مرا موفق به اتمام آن نماید. این کتاب غیر از کتاب مسائل احمد بن حسن دهستانی و همچنین غیر از کتاب مسائل شیخ احمد بن یوسف سیوری بحرانی می‌باشد، چرا که مؤلف در کتاب لؤلؤه نام این کتاب را بعد از نام آن دو کتاب آورده است.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

یوسف بن احمد درازی بحرانی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. الذریعة الی تصانیف الشیعة، آقا بزرگ تهرانی، ج۲،ص۴۲۵.    


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه اهل البيت۲، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب فقهی شیعه
جعبه ابزار