الحقائق من الصواع (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب الحقائق من الصواعق اثر عبدالله محمدی و محمد حسین رحیمیان به زبان عربی و در موضوع علم کلام است.


معرفی کتاب

[ویرایش]

این کتاب گزیده‌ای است از فضائل امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السّلام و سایر ائمه طاهرین علیهم‌السّلام که از کتاب « الصواعق المحرقة » ابن حجر هیتمی (۹۰۹- ۹۷۴ ق) برگرفته شده است.

معرفی ابن حجر

[ویرایش]

شهاب الدین ابو العباس احمد بن بدر الدین محمد بن شمس الدین محمد بن نور الدین علی بن جعفر بن هیتمی سعدی انصاری، فقیه ، عالم و مؤلف پرکار شافعی است. وی در کودکی قرآن و مقداری از منهاج نووی را حفظ کرد و چون پدرش و سپس جدش درگذشتند، سرپرستی او را دو دانشمند بزرگ آن روزگار شمس الدین ابن ابی الحمایل و شمس الدین شناوری از استادان پدرش، پذیرفتند. وی پس از فرا گرفتن مقدمات در حالی که حدود ۱۴ سال داشت به جامع الازهر رفت و با وجود خردسالی با دانشمندان مصر همنشین شد و از شاگردان ابن حجر عسقلانی که بزرگترین آنان شیخ الاسلام زکریا بود دانش آموخت. برخی دیگر از اساتید وی عبارتند از: عبد الحق سنباطی ، محمد بن سالم طبلاوی و غیره. وی در دانشهای گوناگون چون تفسیر ، حدیث ، کلام ، اصول ، فروع فقه ، حساب ، ادبیات ، منطق و تصوف سرآمد گشت. در ۹۴۰ ق برای بار دوم به حج رفت و در مکه مقیم شد و به تالیف، افتاء و تدریس مشغول شد. ابن حجر در روزگار خویش از مرتبه والایی برخوردار بود، چنانکه در سرزمین حجاز ائمه وقت به او اقتدا می‌کردند. او را ناشر علوم شافعی خوانده‌اند.

معرفی الصواعق المحرقة

[ویرایش]

ابن حجر مطالبی در فضایل و مناقب اهل بیت نوشته، اما بیشتر به رد شیعه نظر داشته است. او به معاویه ارادت می‌ورزیده، چنانکه یکی از تالیفات خود را به او اختصاص داده و به نفی کفر یزید هم بی علاقه نبوده است. از «الصواعق المحرقه فی الرد علی اهل البدع و الزندقة» چنین برمی آید که وی فردی متعصب به ویژه نسبت به خلیفه اول و دوم بوده است. ولی در عین حال به شایسته تر بودن علی علیه‌السّلام اعتراف می‌کند. وی در این کتاب هرگونه سب و دشنامی را به شیعیان روا می‌دارد ولی در عین حال تلاش می‌کند ثابت کند که ائمه دوازده گانه شیعه علیهم‌السّلام انسان‌هایی پاک و منزه و مشمول عنایت خداوند و رسول گرامی او هستند، اما شیعیان در عقاید خود منحرف گشته و هیچ گونه منطق و استدلالی ندارند. وی برای اثبات این مدعای اخیر به ادله ضعیف و موهونی تمسک می‌جوید که در خلال کتاب با آن آشنا خواهید شد. او پس از آنکه شیعیان را بدعت گذار، کافر و مشرک معرفی می‌کند، برای اثبات مدعای خویش استدلالهایی متناقض ارائه می‌کند. سپس چهل حدیث درباره فضایل علی علیه‌السّلام ذکر کرده و به بیان کرامات و کلمات قصار آن امام همام می‌پردازد. پس از آن برخی فضایل اهل بیت و سایر ائمه علیهم‌السّلام را یادآور می‌شود.

نسخه برنامه

[ویرایش]

این نسخه گزیده‌ای است از فضائل امیرالمؤمنین و سایر ائمه اطهار علیهم الصلاة و السلام که از لابلای کتاب «الصواعق المحرقه» گردآوری شده بدون آنکه به نقد و ارزیابی آن پرداخته شود. این نسخه که با تلاش و پژوهش آقایان عبدالله محمدی و محمد حسین رحیمیان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است دارای فهرستهایی از آیات ، احادیث ، اعلام ، اشعار ، مصادر تحقیق و فهرست موضوعی می‌باشد. این کتاب از سوی انتشارات «دلیل ما» در سال ۱۴۲۴ هجری قمری منتشر شده است.
[۱] الحقائق من الصواعق، عبدالله محمدی و محمد حسین رحیمیان، ص۲۳۹.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. الحقائق من الصواعق، عبدالله محمدی و محمد حسین رحیمیان، ص۲۳۹.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار نور الولایة‌، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب کلامی
جعبه ابزار