اللوامع الالهیة (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب اللوامع الالهیّه في المباحث الكلامي نوشته مقداد بن عبدالله بن محمد بن حسین محمد حلی معروف به فاضل مقداد (۸۲۶ هـ. ق) است و مؤلف در این کتاب مذاهب باطله را مورد نقد قرار داده و آنها را با دلیل ردّ کرده و عقائد حقّه شیعه و اسلام را با روش علمی و تحقیقی اثبات می‌کند.


مؤلّف

[ویرایش]

مؤلّف کتاب اللوامع الالهیّه مقداد بن عبدالله بن محمد بن حسین محمد حلی معروف به فاضل مقداد (۸۲۶ هـ. ق) است.

معرفی اجمالی کتاب

[ویرایش]

کتاب اللوامع الالهیّه کتابی دینی، علمی و کلامی است و از گنجینه‌های علمی شیعه محسوب می‌شود. مؤلّف در این کتاب مذاهب باطله را مورد نقد قرار داده و آنها را با دلیل ردّ کرده و عقائد حقّه شیعه و اسلام را با روش علمی و تحقیقی اثبات می‌کند. این کتاب در نظم و سبک بحث عالی بوده و برای آشنایی با اصول حقّه اسلام و شیعه، عقاید باطل مذاهب و حتی ادیان دیگر، کتاب مناسب و پر فایده‌ای می‌باشد.
کتاب حاضر در دوازده لامع تنظیم و هر لامع به چند بحث یا مسلک تقسیم شده است: لامع اوّل در مباحث نظری، لامع دوّم در تقسیم علوم، لامع سوّم در وجوب، امتناع، امکان، قدم و حدوث، لامع چهارم در ماهیّت و لواحق آن، لامع پنجم در تقسیم ممکنات، لامع ششم در حدوث عالم، لامع هفتم در وجود صانع تعالی و احکام وجود، لامع هشتم، در صفات خداوند، لامع نهم در افعال، لامع دهم در نبوت، لامع یازدهم در امامت، و لامع دوازدهم در حشر و جزاء بحث کرده است.
در این کتاب مباحث فلسفی نیز مورد بحث قرار گرفته است. ولی به جهت اینکه مباحث کلامی زیاد بوده و مؤلّف مباحث فلسفی را برای فهم بیشتر مباحث کلامی آورده است، از این رو این کتاب در بخش کتاب‌های کلامی آورده شد. خود مؤلّف و بزرگان علم کلام هم این کتاب را کتاب کلامی معرفی کرده‌اند. این کتاب با حجم کم به مباحث مهم زیادی پرداخته است.
مؤلّف در مقدمه کتاب در خصوص علم کلام توضیح داده است و آیت‌الله شهید سیدمحمدعلی قاضی طباطبائی (رحمة‌الله‌علیه) که این کتاب را تحقیق کرده است. زندگی نامه مؤلّف را از ابعاد مختلف در مقدمه آورده است.

وضعیت نشر

[ویرایش]

این کتاب در یک جلد به زبان عربی با تحقیق سیدمحمدعلی قاضی طباطبائی (رحمة‌الله‌علیه) توسط بوستان کتاب دفتر تبلیغات اسلامی چاپ شده است.

منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «اللوامع الالهیّه فی المباحث الکلامی»، تاریخ بازیابی۹۷/۳/۱۱.    


جعبه ابزار