ام‌سلمه بنت یعقوب مخزومی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افام‌سلمه بنت یعقوب مخزومی، از اشراف قریش و زنی عاقل و باهوش بود که عبدالعزیز بن ولید اموی او را به همسری برگزید. او پس از عبدالعزیز با مسلمة بن هشام اموی و سپس با ابوالعباس سفّاح و بعد از او با اسماعیل بن علی ازدواج نمود. او سرانجام به سال ۱۳۶ ق درگذشت.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ام‌سلمه دختر یعقوب بن سلمة بن عبداللّه بن مغیره مخزومی، از اشراف قریش، عاقل، باهوش و صاحب‌نظر بود.

ازدواج‌های متعدد

[ویرایش]

عبدالعزیز بن ولید بن عبدالملک بن مروان، با او ازدواج کرد. پس از مرگ عبدالعزیز، مسلمة بن هشام بن عبدالملک او را به همسری برگزید، امّا مسلمه نیز درگذشت.
روزی ابوالعباس سفّاح ـ که مردی زیباروی بود ـ بر‌ ام‌سلمه که در مجلسی نشسته بود، گذشت. ‌ام‌سلمه درباره نسب و تبار او پرسید و چون از نسب او آگاه شد، کنیز خود را همراه با مالی فراوان به سوی او فرستاد و از وی درخواست ازدواج کرد. ابوالعباس پذیرفت و نزد برادر‌ ام‌سلمه رفته و او را خواستگاری کرد. او نیز با این وصلت موافقت کرد. ابو العباس، ‌ام‌سلمه را بسیار گرامی می‌داشت و هیچ کاری را بدون مشورت با او انجام نمی‌داد. این ازدواج پیش از به خلافت رسیدن ابوالعباس صورت گرفت. او غیر از‌ ام‌سلمه زن دیگری به همسری نگرفت و به کنیزکان زیباروی نیز توجهی نداشت. ‌ام سلمه پسری به نام محمد و دختری به نام ریطه برای ابوالعباس به دنیا آورد. بعد از ابوالعباس، اسماعیل بن علی بن عبداللّه با‌ ام‌سلمه ازدواج کرد. ‌

وفات

[ویرایش]

ام سلمه پس از سال ۱۳۶ ق از دنیا رفت.
[۲] حسّون، محمد، اعلام النساء المومنات، ج۲، ص۲۳۵-۲۳۹.
[۳] ابن مسکویه، احمد بن محمد، تجارب الامم، ص۱۲۱.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن حبیب، محمد بن حبیب، المحبّر، ص۴۴۵.    
۲. حسّون، محمد، اعلام النساء المومنات، ج۲، ص۲۳۵-۲۳۹.
۳. ابن مسکویه، احمد بن محمد، تجارب الامم، ص۱۲۱.
۴. بلاذری، احمد بن یحیی، انساب الاشراف، ج۴، ص۱۶۱.    


منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۳۴۸.

جعبه ابزار