انتظار فرج موجودات

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآیا می‌توان گفت فرشتگان و جنّیان هم در انتظار بسر می‌برند؟ گرچه ما به روایاتی که دلالت بر منتظر بودن تمامی ‌جنّیان و فرشتگان بکند برخورد نکردیم اما اخبار و احادیث بسیاری بیانگر منتظر بودن گروهی از فرشتگان و اجنّه هستند.


روایت اول از امام صادق

[ویرایش]

ابان بن تغلب می‌گوید: امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: «... آن گاه که او (حضرت قائم (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)) پرچم رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را به اهتزاز درآورد سیزده هزار و سیزده فرشته که سالها منتظر ظهورش بوده‌اند به زیر پرچمش گرد می‌آیند (و آماده نبرد می‌شوند) همان فرشتگانی که با نوح پیامبر در کشتی، با ابراهیم خلیل در آتش و با عیسی هنگام عروج به آسمان همراه بودند».

روایت دوم از امام باقر

[ویرایش]

امام باقر (علیه‌السّلام) می‌فرمایند: «فرشتگانی که در جنگ بدر به پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) یاری دادند، هنوز به آسمان بازنگشته‌اند (منتظر ظهور حضرت‌اند) تا اینکه حضرت صاحب الامر را یاری رسانند و مقدارشان ۵ هزار فرشته می‌باشد».

روایت سوم از امام صادق

[ویرایش]

محمد بن مسلم می‌گوید: «از امام صادق (علیه‌السّلام) درباره‌ی میراث علم و‌اندازه‌ی آن پرسیدم، حضرت در پاسخ فرمود: خداوند دو شهر یکی در شرق زمین و دیگری در غرب آن دارد، در آن دو شهر، گروهی سکونت دارند که نه ابلیس را می‌شناسند و نه از آفرینش او آگاهی دارند، هرچند مدت یک بار با آنان دیدار می‌کنم، آنان درباره‌ی مسائل مورد نیاز و چگونگی دعا از ما می‌پرسند و ما به آنان می‌آموزیم، هم چنین آنان درباره‌ی زمان ظهور حضرت قائم (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌پرسند... گروهی از آنان از روزی که به انتظار حضرت قائم (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بوده‌اند هرگز سلاح خود را بر زمین نگذاشته‌اند و وضع آنان همین گونه بوده است، آنان از خداوند می‌خواهند که صاحب الامر را به آنان بنمایاند».

روایت چهارم از امام علی

[ویرایش]

امام علی (علیه‌السّلام) می‌فرمایند: «...خداوند، حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) را با فرشتگان جن و شیعیان مخلص یاری می‌کند». با توجه به این روایات می‌توان بیان داشت که هم فرشتگان و هم برخی از جنّیان و هم موجودات ناشناخته دیگری در انتظار و چشم به راه آمدن آن منجی عالم هستند. آیا زمین و پرندگان و حیوانات هم در انتظار ظهور حضرت هستند؟ بر اساس روایات گوناگون زمین، پرندگان، حیوانات درّنده و ماهیان دریاها هم در انتظار آمدن و ظهور حضرت حجت هستند.

روایت پنجم از رسول اکرم

[ویرایش]

رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) می‌فرماید: «همه اهل آسمان و زمین، پرندگان، حیوانات درنده و ماهیان دریا از ظهور حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) شاد و خرسند می‌شوند». آری زمین هم منتظر ظهور قائم (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) است تا تمام برکاتش را بیرون بریزد.

روایت ششم از امام علی

[ویرایش]

امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) فرمود: «زمین بشاشت خود را به سبب عدل ظاهر کند و آسمان باران خود را ببارد و درخت میوه خود را افزون دهد و زمین گیاه خود را برآورد و برای اهل زمین خود را زینت کند و وحوش ایمن باشند تا اینکه در همه اطراف زمین مانند چارپایان چرا کنند. زمین گنج‌های خود را ظاهر کند، پس قائم (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) به مردم بگوید: بخورید، گوارا باشد شما را به سبب آنچه در ایام گذشته کردید از عملها، پس مسلمانان اهل دین حق‌اند.».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. صدوق، محمد بن علی، کمال الدین وتمام النعمة، ج۱، ص۶۷۲.    
۲. حر عاملی، حسن، اثبات الهداة، ج۳، ص۱۷۳.    
۳. حر عاملی، حسن، اثبات الهداة، ج۳، ص۱۴۲.    
۴. خصیبی، حسین بن همدان، الهدایة الکبری، ص۳۱.    
۵. مقدسی سلمی، یوسف بن یحیی، عقد الدرر فی اخبار المنتظر، ص۲۰۶.    
۶. مقدسی سلمی، یوسف بن یحیی، عقد الدرر فی اخبار المنتظر، ص۲۲۳.    
۷. سیوطی، جلال الدین، الدر المنثور، ج۷، ص۴۸۳.    
۸. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج۵۳، ص۸۵ - ۸۶، ب ۲۹، ح ۸۶.    


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله « انتظار فرج موجودات»، تاریخ بازیابی ۹۵/۴/۸.    


جعبه ابزار