اوصاف یاوران حضرت مهدی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاوصافی برای یاران حضرت مهدی در روایات بیان شده است از جمله آن اوصاف می‌توان به قلب محکم، دوری از وسوسه، خواستار برکت، جان نثار، شب زنده‌دار، اطاعت محض، قلوب نورانی، خدا ترسی، شهادت طلبی، حق یاوری اشاره نمود.


ویژگی‌های یک لشکر

[ویرایش]

نیروهای یک گروه و لشکری که برای اعتقاداتش مبارزه می‌کند، با گروهی جنگجوی بی‌اعتقاد فرق زیادی دارند.

← جنگ‌های قومی و قبیله‌ای


در جنگ‌های قومی‌ و قبیله‌ایی یا کشور گشایی‌ها، بیشتر اوقات از لحاظ اخلاقی و اعتقادی دو طرف یک جور عمل می‌کنند مثلاً هر دو جبهه از ظلم و جنایت باکی ندارند و شیوه اخلاق جنگی هر دو یکی است.

← جنگ اعتقادی


ولی در مبارزات اعتقادی، دو طرف همان‌گونه که از لحاظ عقیده مخالف یکدیگرند از لحاظ اخلاقی هم متفاوتند در طول تاریخ لشکرهای رذیلت را در مقابل لشکریان فضیلت بسیار سراغ داریم.
مثلاً در ابتدای نبرد صفین وقتی لشکریان معاویه بر آب مسلط شدند مانع استفاده سپاه امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) از آب شدند و آنها را تشنه نگه داشتند و معاویه گفت و الله آن قدر آنها را تشنه نگه می‌دارم تا بمیرند (و این ناجوانمردی معاویه نشان‌گر اهداف شوم اوست.)
ولکن روز بعد وقتی سپاه امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) با هجومی‌ بر آب مسلط شدند و لشکر معاویه را از آب کنار زدند امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) فرمودند: که مانع استفاده دشمن از آب نشوید و حتی زمانی که لشکر معاویه به او گفتند: جهت تهیه آب چکار کنیم.
معاویه به مشاورش عمرو‌بن عاص گفت علی و سپاهش برای آب و زمین اینجا نیامده لذا وقتی معاویه به امام علی (علیه‌السّلام) پیام داد که آب را برای ما آزاد کنید. امام (علیه‌السّلام) به غیر از آب آنچه معاویه خواسته بود به او داد.
[۱] مسعودی، علی بن حسین، مروج الذهب، ج۲، ص۳۹۲ الی ۳۹۵ با تلخیص.
همین حادثه در طول تاریخ می‌درخشد که لشکر امام علی (علیه‌السّلام) لشکر فضائل و خوبی‌هاست و لشکر معاویه لشکر رذائل و پلیدی‌هاست و سیره امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) در مبارزه و جهاد سیره اجداد طاهرینش پیامبر و ائمه (علیه‌السّلام) است.

اوصاف یاوران مهدی در قرآن

[ویرایش]

«یا ایها الذین آمنوا من یرتدّ منکم عن دینه فسوف یاتی الله بقوم یحبّهم و یحبّونه اذلّة علی المؤمنین اعزّة علی الکافرین یجاهدون فی سبیل الله و لا یخافون لومة لائم ذلک فضل الله یؤتیه من یشاء و الله واسع علیم».
پس از بحث درباره منافقان، خداوند به عنوان یک قانون کلی به مؤمنان اخطار می‌دهد که اگر کسانی از شما از دین خدا بیرون رود زیانی به کسی و چیزی وارد نمی‌سازند زیرا خداوند در آینده جمعیتی را برای حمایت این دین بر می‌انگیزد و اوصاف کسانی که باید این رسالت بزرگ را انجام دهند، شرح می‌دهد:

← عاشق خدا


آنها عاشق خدا بوده و جز به خشنودی او نمی‌اندیشند.
«هم خدا آنها را دوست دارد و هم آنها خدا را دوست دارند» «یحبّهم و یحبّونه».

← فروتنی در برابر مومنان


در برابر مؤمنان خاضع و فروتن هستند. «اذّلة علی المؤمنین.»

← قدرتمند در برابر ستمکاران


در برابر ستمکاران خشن و قدرتمند هستند. «اعزّة علی الکافرین.»

← جهاد در راه خدا


جهاد در راه خدا برنامه همیشگی آنهاست. «یجاهدون فی سبیل الله.»

← ثابت قدم


ثابت قدم بوده و از ملامت کنندگان باکی ندارند. «ولا یخافون لومة لائم.» زیرا افرادی هستند که دارای صفات ممتازی بوده ولی در مقابل غوغای محیط، هجوم افکار عمومی‌ یا اکثریت منحرف محافظه‌کار، ترسو یا کم جرات بوده و زود میدان را خالی می‌کنند که این افراد برای یک انقلاب و حرکت عمومی‌ نه این که پیروزی نمی‌آورند که موجب شکست هم می‌شوند.
در آخر آیه می‌فرماید: به دست آوردن این امتیازات (علاوه بر کوشش) مرهون فضل الهی است که به هر کسی شایسته باشد داده می‌شود. «ذلک فضل الله یؤتیه من یشاء»
البته این عطای فضل از روی چشم تنگی و بدون ضابطه نیست بلکه خداوند واسع علیم است «و الله واسع علیم».
لازم به ذکر است که این اوصاف با یاران حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) تطابق کامل و روشنی دارد چنان چه در روایتی ذکر شده که این آیه شریفه در رابطه با حضرت مهدی و اصحابش می‌باشد.
گرچه مصادیق دیگری برای این آیه، مفسران فرموده‌اند.

اوصاف مهدی در روایات

[ویرایش]

(. عن ابی عبدالله (علیه‌السّلام) : ... رجال کان قلوبهم زبر الحدید لا یشوبها شک فی ذات الله اشدّ من الحجر لو حملوا علی الجبال لازالوها لا یقصدون برایاتهم بلدة الاخرّبوها. کانّ علی خیولهم العقبان یتمسّحون بسرج الامام (علیه‌السّلام) یطلبون بذلک البرکة و یحقّون به یقونه بانفسهم فی الحروب و یکفونه ما یرید فیهم. رجال لا ینامون اللیل لهم دویّ فی صلاتهم کدویّ النحل یبیتون قیاماً علی اطرافهم و یصبحون علی خیولهم، هم اطوع له من الامة لسیّدها کانّ قلوبهم القنادیل و هم من خشیة الله مشفقون یدعون بالشهادة و یتمنون ان یقتلوا فی سبیل الله شعارهم «یالثارات الحسین» اذا ساروا یسیر الرعب امامهم مسیرة شهر یمشون الی المولی ارسالاً بهم ینصر الله امام الحق. )
در این روایت از امام صادق (علیه‌السّلام) اوصافی برای یاران حضرت مهدی بیان شده که با اوصاف مذکور در آیه هماهنگ است از جمله آن اوصاف:

← قلب محکم


قلب محکم: «رجال کانّ قلوبهم زبر الحدید.»

← دوری از وسوسه


دوری از وسوسه: «لا یشوبها شک فی ذات الله...» هرگز شک و تردید نسبت به خدا ندارند.

← خواستار برکت


خواستار برکت: «کانّ علی خیولهم العقبان یتمسّحون بسرج الامام (علیه‌السّلام) یطلبون بذلک البرکة.» بر فراز اسب‌های خود دست بر زین اسب امام (علیه‌السّلام) می‌کشند و تبرّک می‌جویند.

← جان نثاری


جان نثاری: .... «یحقّون به یقونه بانفسهم فی الحروب» پروانه‌وار شمع وجود امام (علیه‌السّلام) را در میان گرفته و او را با جان‌شان محافظت می‌کنند.

← شب زنده‌دار


شب زنده‌دار و اهل مناجات‌اند: «رجال لا ینامون اللیل لهم دویّ فی صلاتهم کدویّ النحل» مردان شب زنده‌داری که شب‌ها نمی‌خوابند و زمزمه نمازشان چون نغمه زنبوران از کندو به گوش می‌رسد.

← اطاعت محض


اطاعت محض: «هم اطوع له من الامة لسیّدها» آنها در برابر فرمان امامشان از برده‌ی مطیع، مطیع‌ترند.

← قلب نورانی


قلب نورانی: «... کانّ قلوبهم القنادیل» گویی دل‌های آنها مشعل نورانی است.

← خدا ترسی


خدا ترسی: «و هم من خشیة الله مشفقون» آنها از ترس خدا نگرانند.

← شهادت طلبی


شهادت طلبی: «یتمنون ان یقتلوا فی سبیل الله» آرزوی آنها کشته شدن در راه خداست.

← حق یاوری


حق یاوری: «بهم ینصر الله امام الحق» خداوند به وسیله‌ی آنها امام حق را یاری می‌کند.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

جلوه‌هایی از محبت امام زمان؛ رابطه انتظار و شناخت امام زمان؛ شیوه‌های ارتباط با امام زمان؛ خدمت به امام زمان؛ زمینه‌های ظهور؛ دعا برای امام عصر؛ علوم در عصر ظهور؛ شناخت امام زمان

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مسعودی، علی بن حسین، مروج الذهب، ج۲، ص۳۹۲ الی ۳۹۵ با تلخیص.
۲. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۳. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۴. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۵. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۶. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۷. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۸. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۹. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۱۰. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان، ج۳، ص۳۵۷.    
۱۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۰۸.    


منبع

[ویرایش]
سایت‌ اندیشه قم، برگرفته از مقاله «اوصاف یاوران حضرت مهدی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۳/۲۸.    


جعبه ابزار