باقر شریف قرشی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افباقر شریف قرشی در سال ۱۳۴۴ ق در شهر نجف به دنیا آمد. وی از کودکی به تحصیل مشغول شد و از محضر اساتید بزرگی بهره‌مند شده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

باقر شریف القرشی در سال ۱۳۴۴ ق در شهر نجف متولد شد. پدرش شیخ شریف از علمای نجف و جدش شیخ مهدی قرشی از شاگردان میرزای بزرگ شیرازی بود. «قرش» یا «قرش» از خاندان‌های شناخته شده نجف است. وی اهل منطقه شمس شهر کوت و منسوب به عشیره‌ای از جعافره است و کسی که از این مناطق به نجف بیاید به او قرشی می‌گویند.
باقر شریف از کودکی به تحصیل مشغول شد و پس از طی کردن دروس اولیه و آموختن ادبیات، از سال ۱۳۸۰ قمری به درس خارج فقه و اصول پرداخت.

اساتید

[ویرایش]

او از محضر اساتید بزرگی همچون سید موسی بعاج، شیخ بشیر عاملی، شیخ محمدتقی ایروانی، سید محمود مرعشی نجفی، شیخ محمد طاهر آل شیخ راضی، آیت‌الله خویی و آیت‌الله سید محسن حکیم بهره برد. به گفته خود وی، بیست سال در دروس مرحوم خویی حاضر شده و مباحث علمی و مهم وی را در فقه و اصول نوشته است که به صورت خطی در کتابخانه امام حسن علیه‌السّلام در نجف نگهداری می‌شود.

فعالیت اجتماعی

[ویرایش]

به گفته وی در زمان عبدالکریم قاسم که تفکرات کمونیستی در حال گسترش بود و طرفداران این مکتب سمینارها و مراسمی برگزار می‌کردند، باقر شریف، به همراه برخی علما و طلاب مانند محمد حسین حرزالدین به مقابله با کمونیسم و طرفداران آن پرداخته و با سخنرانی‌ها و اعلامیه‌های مختلف سعی بر آگاه کردن اقشار و عامه مردم داشته‌اند. همچنین در این زمینه به نگارش کتاب‌های مختلفی از جمله العمل و حقوق العامل فی الاسلام، فی انظمه الحکم و الاداره دست زدند که قابل توجه واقع شد. پس از آن در پی گفتگو با شهید سید محمد باقر صدر مصصم به تالیف روشمند در زمینه اهل‌بیت علیهم‌السّلام گرفتند که تا کنون از حدود پنجاه اثر منتشر شده از او ۴۶ اثر راجع به اهل‌بیت علیهم‌السّلام است.
با توجه به اختناق شدیدی که در عراق نسبت به چاپ کتب دینی در زمان رژیم صدام وجود داشت، تالیف و چاپ کتاب‌هایی در زمینه اهل‌بیت علیه‌السّلام ، تشیع و عقاید اسلامی حائز اهمیت است. چنانکه به خاطر سانسور و نظارت شدید بر چاپخانه‌ها، برای نشر آثار دینی شیعه به برخی چاپخانه‌ها پول داده تا آثار را منتشر کنند و نام مؤسسات نشر لبنان، دمشق، قاهره و مانند آن را می‌آوردند تا آثار منتشره ضبط نشود.
باقر شریف، هم اکنون در نجف اشرف به ادامه تحقیق و تالیف در زمینه حیات امامان شیعه مشغول است و در برخی سال‌های گذشته سفرهایی به ایران نیز داشته و در یکی از این سفرها به دریافت جایزه کتاب سال ولایت نایل شده است.

منبع

[ویرایش]

نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.

رده‌های این صفحه : اسلام‌شناسان مسلمان شیعه
جعبه ابزار