بررسی دعای ندبه‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«بررسی دعای ندبه» اثر فارسی علی اصغر رضوانی ، از مجموعه کتاب‌های «سلسله مباحث مهدویت» بوده که به بررسی سندی دعای ندبه و نظر بزرگان پیرامون آن پرداخته است.


ساختار

[ویرایش]

کتاب با مقدمه ناشر، در انتقاد از کسانی که افکار و عقاید انحرافی را در جامعه ترویج می‌کنند، آغاز شده و مطالب در دو بخش، ارائه گردیده است.
مباحث، به بررسی دعای ندبه و سندیت آن بنا بر روایات نقل شده، از ائمه علیه‌السّلام پرداخته و در ادامه مباحثی در خصوص ولایت تکوینی امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف مطرح شده است.

گزارش محتوا

[ویرایش]

نویسنده دقت و تحقیق به جهت حصول اطمینان به صدور حدیث از معصوم در مورد تکالیف الزامی را واجب دانسته، ولی در مورد مستحبات و ادعیه، معتقد است احتیاجی به این گونه بررسی نیست، زیرا بر این باور است که می‌توان از قوت متن و مضامین دعا ، به اعتبار آن پی برد، خصوصا که مطابق اخبار «من بلغ» که دلالت بر تسامح در ادله سنن و مستحبات دارد، احتیاج چندانی به بررسی سند ادعیه مستحبیه نیست. با این حال در بخش اول، ضمن توضیح راه‌های تشخیص روایت صحیح؛ از جمله: موافقت با قرآن ، سایر کلمات معصومین علیه‌السّلام و عقل ، سند دعای ندبه را مورد بررسی قرار داده است.
شیخ مشهدی در « المزار »، سید بن طاووس در « مصباح الزائر » و « اقبال الاعمال » و علامه مجلسی در « زاد المعاد » از جمله علما و محدثینی هستند که دعای ندبه را نقل کرده‌اند.
بزوفی، محمد بن مشهدی ، محمد بن علی بن ابی قره از راویان این دعا می‌باشند که نویسنده، پس از توثیق آن‌ها، صدور این دعا از امام معصوم علیه‌السّلام را بررسی کرده است.
مؤلف معتقد است، گر چه در این دعا، به نام و عدد دوازده امام تصریح نشد؛ ولی به طور کلی و اجمالی، به مصائبی که آن‌ها متحمل شده‌اند، اشاره شده و این عدم تصریح، از قوت متن این دعا نمی‌کاهد.
تالیفات درباره دعای ندبه، دعاهای دیگر در عصر غیبت و مکان‌های سفارش شده برای دعا در این عصر، از دیگر مباحث این بخش است.
نویسنده، فلسفه توسل به امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف را این می‌داند که مردم، به جهت دریافت فیوضات، به وسیله اولیای الهی، نه تنها به مقام شامخ آنان یقین حاصل می‌کنند، بلکه از باب این که « انسان بنده احسان است»، فرمان بردار دستورات آن‌ها که همان دستورات خداوند است، می‌شوند.
دوم، ضمن تعریف ولایت و معنای تکوینی، به توضیح و شرح ولایت تکوینی امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف پرداخته است.
نویسنده، معنای ولایت تکوینی را این می‌داند که فردی بر اثر پیمودن راه بندگی، آن چنان کمال و قرب معنوی پیدا کند که به فرمان و اذن الهی بتواند در جهان و انسان، تصرف کند.
تسلط بر نفس، بینش خاص، نفی خواطر، خلع نفس و تصرف در جهان طبیعت ، از جمله آثار قرب الهی هستند که نویسنده به توضیح هر یک پرداخته است.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

فهرست مطالب در ابتدای کتاب آمده است.
پاورقی‌ها به ذکر منابع اختصاص دارد.

منبع

[ویرایش]
نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار