بشارة المصطفی لشیعة المرتضی‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افبشارة المصطفی لشیعة المرتضی اثر عماد الدین، محمد بن ابی القاسم طبری، از علمای قرن ششم هجری. که به بیان منزلت و درجات شیعه و کرامات اولیاء الهی و پیروان ائمه اطهار علیهم‌السّلام پرداخته است.


ساختار کتاب

[ویرایش]

با توجه به حوادث فراوان در طول تاریخ و فشارها و تضییقاتی که بر شیعه وارد می‌شده بسیاری از آثار ارزشمند شیعه از بین رفته است.
کتاب حاضر نیز از جمله آن کتب است که در آستانه نابودی کامل بوده و با تلاش پی گیر حجة الاسلام محمد حسن جواهری احیاء شده است.
این کتاب، کتابی روایی است و مصنف آن که از علمای قرن ششم هجری است تمام روایات کتاب را با اسناد آنها به طور کامل ثبت کرده و هیچ سندی را حذف نکرده است.
آنچه هم اکنون در پیش روی شماست از ابتدای کتاب تا پایان جزء دهم آن است، در حالی که مؤلف ارجمند کتاب را در هفده جزء تالیف کرده و متاسفانه با تمام تلاشی که انجام شده نسخه کامل تری از کتاب یافت نشده است.
با آنکه کتاب شریف بشارة المصطفی توسط مؤلف در ۱۷ جزء تالیف شده اما اجزاء کتاب عنوان بندی نشده‌اند.

گزارش محتوا

[ویرایش]

مصنف در هر باب تعدادی روایات با اسناد مختلف- که تمام آنها را ذکر کرده- در موضوع کتاب آورده؛ اما اینطور نیست که هر باب اختصاص به موضوعی خاص داشته باشد و مثلا هر باب روایات فضائل یکی از ائمه باشد یا...
تنها راهی که برای دسترسی تقریبا آسان به مطالب کتاب وجود دارد فهرست احادیث در آخر کتاب است که تا حدودی این مشکل را حل کرده است.
مقدمه و تصحیح و تحقیق چاپ حاضر توسط حجة الاسلام محمد حسن جواهری صورت گرفته و کتاب در طبعی مناسب به چاپ رسیده اما تحقیق و تعلیقات زیادی در آن به چشم نمی‌خورد. در پایان نیز فهرست روایات کتاب ذکر شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بشارة المصطفی لشیعة المرتضی، ابوالقاسم طبری، ج۱، ص۵.    


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب حدیثی شیعه
جعبه ابزار