بشارت پیامبر به تولد حضرت مهدی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افپیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) ظهور حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) را در روایات گوناگونی خبر داده است و این احادیث را تنها راویان و محدثان شیعه نقل نکرده‌اند؛ بلکه، محدثان بزرگِ اهل سنت نیز، احادیثِ آن حضرت را از طریق بسیاری از صحابه و تابعین در کتاب‌های خویش نقل کرده‌اند.


نقل روایات ظهور از شیعه و سنی

[ویرایش]

پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) ظهور حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) را در روایات گوناگونی خبر داده است و این احادیث را تنها راویان و محدثان شیعه نقل نکرده‌اند؛ بلکه، محدثان بزرگِ اهل سنت نیز، مانند ابو داوود و ترمذی، ابن ماجه، طبرانی ، ابویعلی بزّاز ، احمد بن حنبل، حاکم نیشابوری
[۱] ناصف، منصور علی، التاج الجامع للاصول، ج۵، ص۳۱۰- ۳۲۷.
و دیگران احادیثِ آن حضرت را از طریق بسیاری از صحابه و تابعین در کتاب‌های خویش نقل کرده‌اند.

← اعتراف به تواتر در احادیث


حتی گروهی از دانشمندان اهل سنت به تواتر احادیث نبوی که درباره حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) آورده‌اند، اعتراف کرده‌اند؛ در نتیجه، خبر متواتر یقین آور است و کذب هم در آن راه ندارد. از جمله این دانشمندان: گنجی شافعی (متوفای ۶۵۸ هـ. ق) در کتاب «البیان فی اخبار صاحب الزمان»،
[۳] گنجی شافعی، محمد، البیان فی اخبار صاحب الزمان، باب ۱۱.
ابن حجر عسقلانی (متوفای ۸۵۲ هـ. ق) در کتاب «فتح الباری» ; مؤمن شبلنجی در کتاب «نورالابصار» ;
[۶] شبلنجی، مؤمن، نورالابصار، ص۱۷۱.
شیخ محمد صبّان در کتاب «اسعاف الراغبین» ;
[۷] صبّان، محمد، اسعاف الراغبین، (درحاشیه نورالابصار)، ص۱۴۰.
شیخ منصور علی ناصف در کتاب «التاج الجامع للاصول»
[۸] ناصف، منصور علی، التاج الجامع للاصول، ج۵، ص۳۱۰.
و علامه شوکانی کتابی درباره تواتر اخبار امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) به نام «التوضیح فی تواتر ما جاء فی المنتظر و الدجال و المسیح» نوشته است و در این کتاب پس از نقل احادیثِ حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، گفته است: «همه احادیثی که آوردیم، به حد تواتر می‌رسد.»
[۹] بطاشی، محمد، غایة المامول فی شرح التاج الجامع للاصول، ج۵، ص۳۲۷.
و در پایان، ابن ابی الحدید ادعا کرده است که همه فرقه‌های اسلامی، اجماع و اتفاق دارند که عمر دنیا پایان نمی‌پذیرد، مگر پس از ظهور مهدی.

ادعای مهدویت قبل از تولد حضرت مهدی

[ویرایش]

به دنبال شهرت این روایات و مُسلم بودن این امر نزد مسلمانان، در همان قرن‌های نخست و پیش از تولد حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) برخی ادعای مهدویت کرده‌اند و تعداد فراوانی از مسلمانان نیز دور آنان جمع شده‌اند. و آن افراد دروغین را مهدی پنداشته‌اند و به مهدی بودن آنان ایمان آورده‌اند.

بشارت احادیث نبوی

[ویرایش]

اکنون برای نمونه برخی از احادیث نبوی را بشارت به تولد و ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) داداه است را بیان می‌کنیم:

← روایت عبدالرحمن بن ابی لیلی


قال النبی (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم): «اسمه کاسمی‌و اسم ابیه کاسم ابنی و هومن ولد بنتی یظهر الله الحق بهم و یخمد الباطل باسیافهم...؛ اسم او، مانند اسم من است و اسم پدرش، مانند اسم فرزندم است. او، از فرزندان دخترم است. خداوند، به دست آنان، حق را آشکار می‌کند و با شمشیرهای آنان، باطل را فرسوده می‌کند...» .

← روایت امام علی


قال النبی (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم): «لاتذهب الدنیا حتّی یقومَ بامر اُمتّی رجل من ولدالحسین یملاها عدلا کما ملئت ظلماً و جوراً؛ دنیا به پایان نمی‌رسد، مگر این که مردی از فرزندان حسین (علیه‌السّلام) برای اصلاح امر امّت من، قیام کند و جهان را پر از عدل کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود».

← روایت جابر انصاری


پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: «المهدی من ولدی، اسمه اسمی‌و کنیته کنیتی اَشبه الناس بی خَلْقاً و خُلْقاً. تکون له غیبه و...؛ مهدی، از فرزندان من است. اسمش، اسم من و کنیه‌اش، کنیه ی من است. از حیث خلق و خوی و شکل و صورت، شبیه‌ترین مردم به من است. برای او غیبتی است...» .

← روایت ابن عباس


ابن عباس، از رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نقل می‌کند که آن حضرت فرمود: «جانشینان و اوصیای من و حجّت‌های خداوند بر خلق، بعد از من، دوازده نفرند. اولشان برادرم و آخرشان فرزندم است.» . گفته شد: «یا رسول الله! برادر تو کیست؟». فرمود: « علی بن ابی طالب»، گفته شده: «فرزندت کیست؟». فرمود: «مهدی است که جهان را پر از قسط و عدل می‌کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شود. قسم به آن که مرا مبعوث کرد! اگر از دنیا، فقط یک روز بماند، خداوند آن روز را طولانی کند تا این که در آن روز، فرزندم مهدی ظهور کند و روح الله عیسی بن مریم نزول کند و پشت سر او نماز بگزارد. و زمین به نور پروردگار او روشن شود و حکومتش شرق و غرب را فراگیرد».

← روایت از صحیح ابن ماجه


در صحیح ابن ماجه آمده است که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: مهدی از ما اهل بیت است. خداوند امر او را در یک شب اصلاح خواهد فرمود.

← روایت از صحیح ابی داوود


در صحیح ابی داوود آمده است که علی (علیه‌السّلام) از قول رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: اگر از روزگار باقی نمانده باشد، مگر یک روز، هر آینه خدا مردی از اهل بیتم را می‌فرستد که جهان را پر از عدل و داد کند؛ چنان که، پر از ستم شده باشد.

← روایت ابن مسعود


ابن مسعود نقل می‌کند که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: اگر نمانده باشد از روزگار، مگر یک روز، هر آینه خدا آن روز را طولانی می‌کند تا این که، در آن روز مردی از امتم و از اهل بیتم را بفرستد که اسمش همانند اسم من است و زمین را پر از عدل و داد کند؛ چنان که، پر از ظلم و ستم شده باشد.

← روایت از صحیح ترمذی


در صحیح ترمذی آمده است که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: مردی از اهل بیتم می‌آید که اسم او اسم من است. و هم چنین آمده که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: اگر از عمر دنیا جز یک روز نماند، خداوند آن روز را آن قدر طولانی می‌کند که مهدی در پی آید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ناصف، منصور علی، التاج الجامع للاصول، ج۵، ص۳۱۰- ۳۲۷.
۲. البانی، ناصرالدین، صحیح ابی داوود، ج۱، ص۲.    
۳. گنجی شافعی، محمد، البیان فی اخبار صاحب الزمان، باب ۱۱.
۴. صافی، لطف الله، منتخب الاثر، ج۱، ص۱۹.    
۵. ابن حجر عسقلانی، احد بن علی، فتح الباری، ج۱۳، ص۲۱۱- ۲۱۲.    
۶. شبلنجی، مؤمن، نورالابصار، ص۱۷۱.
۷. صبّان، محمد، اسعاف الراغبین، (درحاشیه نورالابصار)، ص۱۴۰.
۸. ناصف، منصور علی، التاج الجامع للاصول، ج۵، ص۳۱۰.
۹. بطاشی، محمد، غایة المامول فی شرح التاج الجامع للاصول، ج۵، ص۳۲۷.
۱۰. ابن ابی الحدید، عبد الحمید، شرح نهج البلاغه، ج۱۰، ص۹۶.    
۱۱. نوبختی، حسن بن موسی، فرق الشیعه، ص۲۷.    
۱۲. شهرستانی، محمد بن عبد الکریم، الملل و النحل، ج۱، ص۱۹۳.    
۱۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۶۷.    
۱۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۶۶.    
۱۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۷۲.    
۱۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۷۱.    
۱۷. البانی، ناصرالدین، صحیح ابن ماجه، ج۹، ص۸۵.    
۱۸. البانی، ناصرالدین، صحیح ابی داوود، ج۱، ص۲.    
۱۹. البانی، ناصرالدین، صحیح ترمذی، ج۶، ص۲۷۹.    
۲۰. البانی، ناصرالدین، صحیح ترمذی، ج۶، ص۲۷۹.    


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «بشارت پیامبر به تولد حضرت مهدی»، تاریخ بازیابی ۹۵/۳/۲۹.    


جعبه ابزار