تحقیق فی مسالة اللباس المشکوک (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین کتاب مباحث آیة الله عظمی سید محمد حجة کوه کمری و تقریرات حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد بهاری همدانی است.


درباره کتاب

[ویرایش]

علم فقه علمی استدلالی و تحقیقی است در مسائل دینی و از اشرف علومی است که انجامشان سعادت انسان از لحاظ فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی است، با فقه است که انسان به سوی راه‌های مطمئن هدایت می‌شود و تاریکی‌ها از زندگی و نگاهمان کنار رفته انسان به کمالات حقیقی و ابدی راه می‌یابد، به همین دلیل هم روایات بسیار و آیات محکمه‌ای بر تحصیل آن تاکید و ترغیب نموده.
[۱] تحقیق فی مسالة اللباس المشکوک، سید محمد حجة کوه کمری، ص۵.
مسائل فقهی گرچه از حد شمارش خارجند اما برخی از آنها مانند مسالة لباس مشکوک در پیچیدگی و دقت از زمره مسائل علمی و مهمند، و بعید نیست که بتوان گفت این مسالة به جهت مبتنی بودن بر تحقیقات عمیق بر دیگر مسائل امتیاز دارد، این مساله از دیرباز محل نظرهای مختلف بوده، اما اخیرا بحث از آن بیشتر گشته و فقها بیش از پیش بدان پرداخته‌اند تا جایی که برخی در رابطه با آن رساله‌های مستقلی نگاشته‌اند که شامل نکات بدیعی نیز هستند افرادی همچو نائینی و عراقی و آشتیانی و رشتی و دیگر اهالی فضل و بصیرت.

اهمیت کتاب

[ویرایش]

اگر محقق منصفی این رساله را به دقت بخواند شهادت خواهد داد که آنچه جناب علامة حجة الله کبری و آیت عظمی سید محمد حجة کوه کمری درباره این مسالة بیان فرموده‌اند و حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد بهاری همدانی به قلم توانای خویش تقریر نموده‌اند با تمام اختصار دقیقترین و رساترین و بهترین و مفیدترین مصنفات در این مقام مشکل است و چگونه این طور نباشد در حالی که علامه کوه کمری قدس سره به شهادت تاریخ در طول حیات شریفش در نجف و قم به حق مرد فقاهت و معرفت بود، مرد روایت و درایه ، مرد ادب و فضیلت و با این همه مرد ایمان و خلوص نیت، مرد تقوی و زهد، مرد کیاست و سیاست، و به طور کل فردی با طبیعت مستقیم و قریحه پاک و نگاهی ژرف و از چنین کسی انتظاری غیر از این نمی‌رود که کتابی به جای بگذارد سرشار از گوهرهای ارزشمند و نایافتنی در کتاب‌های رایج.

ویژگی‌های کتاب

[ویرایش]

این رساله مشتمل مزایای مختلفی است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
یک: تکیه این کتاب از ابتدا تا انتها بر مطالبی است که در موضوع دخل زیاد دارند و همین امر باعث شده تا مطالب کم فایده و کم رابطه با بحث در آن یافت نشود و از هر موضوع مرتبطی اصل و مغز مطلب آورده شده و از مطالب زائد پرهیز شود.
دو: این کتاب به بهترین وجه ممکنی که در نزدیک کردن مطلب به واقع مؤثر باشد تنظیم شده.
سه: در این رساله نظرات محققین مانند آنان که یاد کردیم به همراه جواب اشکالات و بیان ایراداتشان آمده و همین امر این رساله را به رساله‌ای مکمل و مصحح تبدیل نموده.
چهار: این رساله حاوی مباحث دقیق و مفیدی است که هر یک به خودی خود از اهمیت والایی برخوردارند و نه تنها در این مساله بلکه در بسیاری از مسائل فقهی مورد استفاده‌اند. بر برخی از این مطالب حاشیه‌های مختصری زده شده که امیدواریم مناسب و مفید واقع شوند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تحقیق فی مسالة اللباس المشکوک، سید محمد حجة کوه کمری، ص۵.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع فقه اهل بیت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب فقهی شیعه
جعبه ابزار