تشنگی مجاهدان (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افتحمل هر مصیبتی در جهاد از جمله تشنگی در راه خدا از جانب رزمندگان، عملی صالح محسوب می‌شود، و دارای اجر بسیار است.


تشنگی رزمندگان

[ویرایش]

تحمل تشنگی در راه خدا از جانب رزمندگان، عملی صالح و دارای اجر بسیار است.
ما کان لاهل المدینة ومن حولهم من الاعراب ان یتخلفوا عن رسول الله ولا یرغبوا بانفسهم عن نفسه ذلک بانهم لا یصیبهم ظما... فی سبیل الله... الا کتب لهم به عمل صــلح ان الله لا یضیع اجر المحسنین. «سزاوار نیست که اهل مدینه، و بادیه نشینانی که اطراف آنها هستند، از رسول خدا تخلف جویند و برای حفظ جان خویش، از جان او چشم بپوشند! این بخاطر آن است که هیچ تشنگی و خستگی، و گرسنگی در راه خدا به آنها نمی‌ رسد و هیچ گامی که موجب خشم کافران می‌ شود برنمی دارند، و ضربه ‌ای از دشمن نمی‌ خورند، مگر اینکه به خاطر آن، عمل صالحی برای آنها نوشته می‌ شود زیرا خداوند پاداش نیکوکاران را تباه نمی‌ کند!»

← پاداشهای مجاهدان


به پاداشهای مجاهدان که در برابر هر گونه مشکلی در راه جهاد نصیبشان می‌ شود، اشاره کرده و روی هفت قسمت از این مشکلات و پاداشش انگشت می‌ گذارد و می‌ گوید: "این به خاطر آن است که هیچگونه تشنگی به آنها نمی‌ رسد" (ذلک بانهم لا یصیبهم ظما) مگر اینکه در ارتباط با آن، عمل صالحی برای آنها ثبت می‌ شود" (الا کتب لهم به عمل صالح). و مسلما پاداش یک به یک آنها را از خداوند بزرگ دریافت خواهند داشت.

← اجر عطش


برای ایشان در برابر مصیبتی که در جهاد ببینند از قبیل گرسنگی و عطش و تعب و در برابر هر سرزمینی که بپیمایند و بدان وسیله کفار را به شدت خشم دچار سازند، و یا هر بلائی که بسر آنان بیاورند، یک عمل صالح در نامه عملشان می‌ نویسد، چون در این صورت نیکوکارند و خدا اجر محسنین را ضایع نمی‌ سازد، این معنای"ذلک بانهم لا یصیبهم ظما" است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. توبه/سوره۹، آیه۱۲۰.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۱۸۶.    
۳. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ترجمه موسوی همدانی، ج۹، ص۵۴۹.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۸، ص۱۶۳، برگرفته از مقاله «تشنگی مجاهدان».    


رده‌های این صفحه : تشنگی | جهاد | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار