تفسیر خزائن جواهر القرآن

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افتفسیر خزائن جواهر القرآن اثر شیخ علی قلی خان (۱۰۲۰ - زنده در ۱۰۸۳) فرزند قرچغای خان ترکمانی متولد در اصفهان، از فلاسفه و حکمای متالهین و تولیت آستانه حضرت معصومه (علیهاالسّلام) می‌باشد.


شیوه نگارش

[ویرایش]

تفسیر مورد بحث به شیوه فلسفی و عرفانی با بهره از روایات ائمه معصومین (علیهم‌السّلام) نگاشته شده و در نوع خود بی نظیر است.
مـفـسر به چند دسته از آیات خاص قرآن که عبارتند از: آیات توحید و ایمان و آیات احکام و قصص قرآن و آیات مواعظ و حکم و آفرینش زمین و آسمان و آیات کیفیت رجعت و احوال برزخ و حشر و نشر و بهشت و دوزخ تـوجه داشته و آنها را استخراج و جمع نموده سپس به احادیث مرویه و تحقیق کلمات و تفسیر جمله به جمله آن پرداخته است.

ساختار کتاب

[ویرایش]

‌ایـن تـفـسیر که در چهار مجلد تالیف گردیده مجلد اول آن را با تفسیر آیات توحید آغاز نموده و مجلد چهارم را با تفسیر آیات بهشت و دوزخ پایان بخشیده است. و شـیـوه مفسر در هر مجلد بر اساس خزائن ترتیب یافته که هر خزینه به شصت فصل و هفت باب تقسیم گشته است.
نـسـخه منحصر به فرد خط مؤلف را فرزند مفسر شیخ مهدی قلی خان پس از بناء مدرسه خود در قم و تاسیس کتابخانه مدرسه وقف خاص ساکنین مدرسه خویش نموده است این مدرسه تا عصر حاضر به نام وی مشهور است.
[۴] الحلو، عامر، معجم الدراسات القرآنیة، ص۱۴۷.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. امین، سیدمحسن، اعیان الشیعة، ج۸، ص۳۰۲.    
۲. آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن، الذریعة الی تصانیف الشیعه، ج۷، ص۱۵۴.    
۳. آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن، طبقات اعلام الشیعة، الروضة النضرة، ج۵، ص۴۱۰.    
۴. الحلو، عامر، معجم الدراسات القرآنیة، ص۱۴۷.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تفاسیر قرن یازدهم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۵/۲۶.    


جعبه ابزار