تقوای اسماعیل (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحضرت اسماعیل علیه‌السّلام که در قرآن از یکی از پیامبران الهی نامش برده شده است یکی از مصادیق متقین معرفی شده است.


شخصیت حضرت اسماعیل

[ویرایش]

اسماعیل علیه‌السّلام از شمار متقین نیک فرجام می‌باشد که خداوند در قرآن می‌فرماید:
واذکر اسمـعیل والیسع وذا الکفل وکل من الاخیار• هـذا ذکر وان للمتقین لحسن مـاب.و به خاطر بیاور «اسماعیل» و «الیسع» و «ذاالکفل» را که همه از نیکان بودند! •این یک یادآوری است، و برای پرهیزکاران فرجام نیکویی است: .

ذکر نام سه پیامبر

[ویرایش]

بعد از اشاره به مقامات برجسته سه پیامبر بزرگ الهی (حضرت ابراهیم، حضرت اسحاق، حضرت یعقوب) نوبت به سه پیامبر بزرگ دیگر مى رسد، مى فرماید: و به یاد آور اسماعیل و الیسع و ذاالکفل را که همه از اخیار و نیکان بودند (و اذکر اسماعیل و الیسع و ذا الکفل کل من الاخیار).
هر یک از آنها الگو و اسوه اى در صبر و استقامت و اطاعت فرمان خدا بودند، مخصوصا اسماعیل که آماده شد جان خود را فداى راه او کند به همین دلیل (ذبیح الله) نامیده شد، با پدرش ابراهیم در بناى خانه کعبه و گرم کردن این کانون بزرگ و رسالت‌هاى دیگر همکارى فراوان داشت ، توجه به زندگى آنان براى پیامبر اسلام (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) و همه مسلمین الهام بخش است، و مطالعه زندگى این چنین مردان بزرگ به زندگى انسان‌ها جهت مى‌دهد، روح تقوا و فداکارى و ایثار را در آنها زنده مى‌کند، و در برابر مشکلات و حوادث سخت مقاوم مى‌سازد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ص/سوره۳۸، آیه۴۸.    
۲. ص/سوره۳۸، آیه۴۹.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۹، ص۳۱۰.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۸، ص۳۹۹، برگرفته از مقاله «تقوای اسماعیل»    


رده‌های این صفحه : تقوا | حضرت اسماعیل | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار