تقوا در اموال یتیمان (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افرعایت حقوق یتیمان لازمه‌ تقواست‌؛ ممانعت، تبدیل وكاستن از مال یتیم، گناهی بزرگ و برخلاف تقوا است.


تقواپیشگی در مال یتیم

[ویرایش]

لزوم رعایت تقوای الهی، در مال یتیم ، مستلزم مخلوط نکردن اموال یتیمان با اموال خود، به هنگام مصرف است:
•«.. واتقوا الله... وءاتوا الیتـمی‌امولهم... ولا تاکلوا امولهم الی امولکم...:...و از خداوند پروا كنید،...و اموال یتیمان را (پس از بلوغ و رشدشان) به آنها بازدهید و (مال) پلید و حرام را با (مال) پاكیزه و حلال (به خاطر تفاوت قیمت) عوض نكنید (مال پست خود را با مال پرارزش آنها تبدیل نكنید) و اموال آنها را با خلط در اموال خود مخورید، كه همانا آن گناهى بزرگ است.».

← تفسیر آیات مذکور


خداوند متعال در این آیات دعوت به تقوی و پرهیزكارى می‌كند كه ریشه اصلى برنامه‌هاى سالم- سازى اجتماع می‌باشد، اداى حقوق یكدیگر، تقسیم عادلانه ارث، حمایت از یتیمان و رعایت حقوق خانوادگى و مانند اینها همه از امورى است كه بدون پشتوانه‌ تقوى و پرهیزكارى بجایى نمی‌رسد، لذا این سوره را كه محتوى همه این مسائل است با دعوت به تقوى آغاز می‌كند.در هر اجتماعى بر اثر حوادث گوناگون پدرانى از دنیا می‌روند و فرزندان صغیرى از آنها باقى می‌مانند منتها در جوامع ناسالم كه گرفتار جنگ‌هاى داخلى هستند، مانند جامعه عرب در زمان جاهلیت، تعداد اینگونه كودكان یتیم بسیار زیادتر است، كه باید از طرف حکومت اسلامی و فرد فرد مسلمانان، تحت حمایت قرار گیرند. در آیه فوق سه دستور مهم درباره اموال یتیمان داده شده است.
۱. وَ آتُوا الْیتامى‌ أَمْوالَهُمْ‌- در این جمله دستور می دهد كه:" اموال یتیمان را به هنگامى كه رشد پیدا كنند به آنها بدهید" یعنى تصرف شما در این اموال تنها به عنوان امین و ناظر و وکیل است نه به عنوان یك مالک .
۲. وَ لا تَتَبَدَّلُوا الْخَبِیثَ بِالطَّیبِ‌:" و هیچ گاه اموال پاكیزه آنها را با اموال ناپاك و پست خود تبدیل نكنید" این دستور در حقیقت براى جلوگیرى از حیف و میل‌ هایى است، كه گاهى سرپرست‌هاى یتیمان به بهانه اینكه تبدیل كردن مال به نفع یتیم است یا تفاوتى با هم ندارد، و یا اگر بماند ضایع می شود، اموال خوب و زبده یتیمان را برمی داشتند و اموال بد و نامرغوب خود را بجاى آن می گذاشتند.
۳. وَ لا تَأْكُلُوا أَمْوالَهُمْ إِلى‌ أَمْوالِكُمْ‌-" و اموال آنها را با اموال خود نخورید" یعنى اموال یتیمان را با اموال خود مخلوط نكنید بطورى كه نتیجه‌اش تملك همه باشد، و یا اینكه اموال بد خود را با اموال خوب آنها مخلوط نسازید كه نتیجه‌اش پایمال شدن حق یتیمان باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نساء/سوره۴، آیه۱.    
۲. نساء/سوره۴، آیه۲.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۳، ص۲۷۸.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۳، ص۲۸۳.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۸، ص۴۰۲، برگرفته از مقاله «تقوا در اموال یتیمان».    


رده‌های این صفحه : تقوا | موضوعات قرآنی | یتیم
جعبه ابزار