تهدید جادوگران‌ (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاز مصادیق تهدیدشدگان که در آیات قرآن معرفی شده‌اند، جادوگران هستند.


تهدید به اعدام و قطع عضو

[ویرایش]

تهدید جادوگران، به اعدام و قطع دست و پا پس از ایمان، از سوى فرعون:
۱. «والقِىَ السَّحَرَةُ سجِدين‌• قالوا ءامَنّا بِرَبّ العلَمين‌• قالَ فِرعَونُ ءامَنتُم بِهِ قَبلَ ان ءاذَنَ لَكُم انَّ هذا لَمَكرٌ مَكَرتُموهُ فِى المَدينَةِ لِتُخرِجوا مِنها اهلَها فَسَوفَ تَعلَمون‌• لَاقَطّعَنَّ ايدِيَكُم وارجُلَكُم مِن خِلفٍ ثُمَّ لَاصَلّبَنَّكُم اجمَعين؛ و ساحران (همگي) به سجده افتادند. و گفتند ما به پروردگار جهانيان ايمان آورديم. فرعون گفت آيا به او ايمان آورديد پيش از آنكه به شما اجازه دهم، حتما اين توطئه‌اي است كه در اين شهر (و ديار) چيده‌ ايد تا اهلش ‌ را از آن بيرون كنيد ولي به زودي خواهيد دانست! سوگند مي‌خورم كه دستها و پاهاي شما را به طور مخالف (دست راست با پاي چپ يا دست چپ با پاي راست) قطع ميكنم سپس همگي شما را به دار مي‌آويزم.»
۲. «فَالقِىَ السَّحَرَةُ سُجَّدًا قالوا ءامَنّا بِرَبّ هرونَ وموسى‌• قالَ ءامَنتُم لَهُ قَبلَ ان ءاذَنَ لَكُم انَّهُ لَكَبيرُكُمُ الَّذى عَلَّمَكُمُ السّحرَ فَلَاقَطّعَنَّ ايدِيَكُم وارجُلَكُم مِن خِلفٍ ولَاصَلّبَنَّكُم فى جُذوعِ النَّخلِ ولَتَعلَمُنَّ ايُّنا اشَدُّ عَذابًا وابقى‌؛ (موسي عصاي خود را افكند، و آنچه را كه آنها ساخته بودند بلعيد) ساحران همگي به سجده افتادند و گفتند: ما به پروردگار موسي و هارون ايمان آورديم!! (فرعون) گفت آيا پيش از آنكه به شما اذن دهم به او ايمان آورديد؟! مسلما او بزرگ شماست كه سحر به شما آموخته، به يقين دست و پاهاي شما را بطور مختلف قطع مي‌كنم و بر فراز شاخه‌ هاي نخل به دار مي‌آويزم، و خواهيد دانست كداميك از ما مجازاتش دردناكتر و پايدارتر است!»
۳. «فَالقِىَ السَّحَرَةُ سجِدين‌• قالَ ءامَنتُم لَهُ قَبلَ ان ءاذَنَ لَكُم انَّهُ لَكَبيرُكُمُ الَّذى عَلَّمَكُمُ السّحرَ فَلَسَوفَ تَعلَمونَ لَاقَطّعَنَّ ايدِيَكُم وارجُلَكُم مِن خِلفٍ ولَاصَلّبَنَّكُم اجمَعين؛ ساحران همگي فورا به سجده افتادند. (فرعون) گفت: آيا به او ايمان آورديد پيش از آن كه به شما اجازه دهم؟! مسلما او بزرگ و استاد شما است كه به شما سحر آموخته، اما به زودي خواهيد دانست كه دستها و پاهاي شما را به طور مختلف قطع مي‌كنم، و همه شما را به دار مي‌آويزم.»

تهدید به عذاب الهی

[ویرایش]

هشدار موسی علیه‌السلام به جادوگران فرعونى (قبل از ايمان) از گرفتار شدن به عذاب الهى:
«فَلَنَأتِيَنَّكَ بِسِحرٍ مِثلِهِ فَاجعَل بَينَنا وبَينَكَ مَوعِدًا لا نُخلِفُهُ نَحنُ ولا انتَ مَكانًا سُوًى‌• فَتَوَلّى‌ فِرعَونُ فَجَمَعَ كَيدَهُ ثُمَّ اتى‌• قالَ لَهُم موسى‌ وَيلَكُم لا تَفتَروا عَلَى اللَّهِ كَذِبًا فَيُسحِتَكُم بِعَذابٍ وقَد خابَ مَنِ افتَرى‌؛ ما هم قطعا سحري همانند آن براي تو خواهيم آورد، هم اكنون (تاريخش را تعيين كن و) ميعادي ميان ما و خودت قرار ده كه نه ما و نه تو از آن تخلف نكنيم، آنهم در مكاني كه نسبت به همه يكسان باشد! فرعون آن مجلس را ترك گفت، و تمام مكر و فریب خود را جمع كرد، و سپس همه را (در روز موعود) آورد. موسي به آنها گفت: واي بر شما دروغ بر خدا نبنديد كه شما را با عذاب خود نابود مي‌سازد، و نوميدي و (شكست) از آن كسي است كه دروغ (بر خدا) ببندد.»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اعراف/سوره۷، آیه۱۲۰.    
۲. اعراف/سوره۷، آیه۱۲۱.    
۳. اعراف/سوره۷، آیه۱۲۳.    
۴. اعراف/سوره۷، آیه۱۲۴.    
۵. طه/سوره۲۰، آیه۷۰.    
۶. طه/سوره۲۰، آیه۷۱.    
۷. شعراء/سوره۲۶، آیه۴۶.    
۸. شعراء/سوره۲۶، آیه۴۹.    
۹. طه/سوره۲۰، آیه۵۸.    
۱۰. طه/سوره۲۰، آیه۶۰.    
۱۱. طه/سوره۲۰، آیه۶۱.    


منبع

[ویرایش]
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۹، ص۳۳۲، برگرفته از مقاله «تهدیدشدگان (جادوگران)».    


رده‌های این صفحه : تهدید | سحر و جادو | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار