تکملة المنهاج (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف"تکملة المنهاج" نظریات وفتاوای مرحوم آیت الله العظمی سید ابو القاسم خویی است که در ضمن تحشیه و تکمیل منهاج الصالحین آیة الله سید محسن حکیم بیان شده است.


درباره مؤلف

[ویرایش]

آیت الله العظمی سید ابو القاسم خویی شب پانزدهم ماه رجب سال ۱۳۱۷ هجرى قمرى، در خانوادۀ علم و دانش و تقوا در شهرستان خوى ديده به جهان گشود. ایشان در ۱۳ سالگى همراه برادر بزرگ خويش مرحوم سيد عبد الله خويى و ديگر افراد خانواده رهسپار نجف شد. آيت الله خويى در خلال تحصيل، به تدريس نيز مى‌پرداخت و هر كتابى را كه مى‌آموخت، كتاب پيش از آن را تدریس مى‌كرد. ايشان سالها به تدريس خارج فقه و اصول و تفسیر قرآن كريم اشتغال داشت. آيت الله خويى در سال ۱۳۵۰ هجرى قمرى، به زيارت حضرت امام رضا علیه‌السلام نايل آمده و در سال ۱۳۵۳ هجرى قمرى، به حج مشرف شدند.
آيت الله خويى پس از يادگيرى مقدمات نزد بزرگان و اساتيد سطح، از جمله پدر بزرگوارش به تدريس كتب درسى فقه و اصول پرداخت و در ۲۱ سالگى به درس خارج روى‌آورد و در فقه و اصول از خرمن دانش دانشوران نام آور حوزۀ نجف خوشه‌ها چيد و فيض‌هابرگرفت. برخى از آن بزرگان عبارتند از: - آيت الله شیخ فتح الله شریعت اصفهانی ، - آيت الله میرزای نائینی ، - آيت الله آقا ضیاء عراقی ، - آيت الله شیخ محمد حسین غروی اصفهانی ، - آيت الله میرزا علی آقا شیرازی فرزند میرزای شیرازی ، - آيت الله شیخ محمد جواد بلاغی نجفی ، - آيت الله سید حسین بادکوبه‌ای ، - آيت الله آقامیرزا علی آقا قاضی . سرانجام این عالم بزرگ پس از ۹۶ سال حيات پر افتخار و بر جاى نهادن خدمات بزرگ دينى و دهها اثر جاويدان در هشتم صفر سال ۱۴۱۳ هجری قمری به دیار باقی شتافت و غریبانه و بدون تشییع در مسجد خضرا به خاك سپرده شد.

درباره كتاب

[ویرایش]

در كتاب منهاج الصالحین كه توضيح المسائل مرحوم سيد محسن حكيم است برخى از ابواب فقهى كه كمتر مورد مراجعه‌ى مقلدان بوده مطرح نشده است. مرحوم آيت الله خويى پس از ارائه‌ى نظرات خود به عنوان حاشيه بر اين كتاب، فتاواى خود را در مورد مسائل قضا ، شهادت ، حدود ، قصاص و دیات در رساله‌اى مستقل كه به ضميمه‌ى اصل منهاج در نسخه‌ى مورد استفاده در برنامه به چاپ رسيده است مطرح نموده‌اند. منهاج الصالحين به ضميمه‌ى تكمله‌ى منهاج در دو جلد در سال ۱۴۱۰ قمرى توسط انتشارات مدينة العلم در شهر قم چاپ و منتشر شده است.

مشاهده آنلاین کتاب

[ویرایش]

تکملة المنهاج، آیت الله العظمی سید ابو القاسم خویی    

پانویس

[ویرایش]
 
۱. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۱، ص ۱.    
۲. تکملة المنهاج، آیت الله خویی، ج۱، ص ۵.    
۳. تکملة المنهاج، آیت الله خویی، ج۱، ص ۲۳.    
۴. تکملة المنهاج، آیت الله خویی، ج۱، ص ۳۲.    
۵. تکملة المنهاج، آیت الله خویی، ج۱، ص ۵۹.    
۶. تکملة المنهاج، آیت الله خویی، ج۱، ص ۹۵.    


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه أهل البيت عليهم السلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی


جعبه ابزار