ثابت بن هرمز عجلی کوفی (شخصیت رجالی)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افثابت بن هرمز عجلی کوفی، تابعی و از راویان امامان سجاد، باقر و صادق (علیهم‌السّلام) بوده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

عمرو بن ابی‌مقدام ثابت بن هرمز عجلی کوفی از راویان امام سجاد، امام باقر و امام صادق (علیهم‌السّلام) و جزو تابعین است و امام صادق (علیه‌السّلام) خطاب به وی که برای نخستین بار به حضور امام شرفیاب می‌شد، فرمود: تعلموا الصدق قبل الحدیث. پس از فراگیری حدیث، صدق و راستی یاد بگیرید!

از همین عمرو منقول است که می‌گفته: «هر گاه به سیمای نورانی جعفر بن محمد (علیه‌السّلام) نظر می‌افکندم، می‌دانستم که او از نسل پاک پیامبران است» و این جمله را دانشمندان شیعه و سنی هر دو از او روایت کرده‌اند.

فضیلت عمرو

[ویرایش]

در واقع، عمرو نزد هر دو فریق دارای موقعیت بوده و از شخص امام ششم در شایستگی و بلندی شأن و اعتبار او مطالب فراوان نقل شده، از جمله منقول است که: روزی امام صادق (علیه‌السّلام) در آستانه کعبه نشسته بود. گفته شد که امسال حاجی فراوان است. امام فرمود: اتقاقاً حاجی چقدر کم است! در این هنگام عمرو بن ابی‌مقدام سر رسید امام فرمود: این از حاجیان است.
[۱] کلینی، محمد بن یعقوب، فروع کافی، ج۳، ص۲۷۵، چاپ دارالکتب الاسلامیه.

عمرو کتابی به عنوان مجموعه حدیثی داشته است که ثقات از آن کتاب روایت کرده‌اند و نجاشی پس از تعریف و توصیف کتاب مزبور سلسله سند خود را به آن کتاب آورده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کلینی، محمد بن یعقوب، فروع کافی، ج۳، ص۲۷۵، چاپ دارالکتب الاسلامیه.


منبع

[ویرایش]

سایت مجمع جهانی شیعه‌شناسی، برگرفته از مقاله «راویان امام صادق(علیه السلام) ۲»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۱/۲۸.    


جعبه ابزار