جندب بن زهیر عامری (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افیکی از شخصیت‌هایی که مورد شان نزول آیه قرآن قرار گرفته است جندب بن زهیر عامری است.


جندب بن زهیر

[ویرایش]

جندب بن زهیر از قبیله ازد، صحابی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و از یاران و فرماندهان سپاه علی علیه‌السّلام در صفین بود.
[۱] . اسدالغابه، ج۱، ص۵۶۵.
بنا به نقل ابن عباس، آیه فمن کان یرجوا لقاء ربه فلیعمل عملا صالحا و لا یشرک بعبادة ربه احدا بگو: «من فقط بشری هستم مثل شما (امتیازم این است که) به من وحی می‌شود که تنها معبودتان معبود یگانه است پس هر که به لقای پروردگارش امید دارد، باید کاری شایسته انجام دهد، و هیچ کس را در عبادت پروردگارش شریک نکند. درباره وی نازل شد که به اخلاص در اعمال و پرهیز از هر شرکی اشاره دارد.
[۵] روض الجنان، ج۱۳، ص۴۸.
[۶] الجامع لاحکام القرآن، قرطبی، ج۱۱، ص۴۷.


شان نزول

[ویرایش]

در الدر المنثور است که ابن منذر و ابو نعیم- در کتاب صحابه- و ابن عساکر از طریق سدی صغیر از کلبی از ابو صالح از ابن عباس روایت کرده‌اند که گفت: جندب بن زهیر را عادت چنین بود که وقتی نماز می‌خواند یا روزه می‌گرفت یا تصدق می‌داد، و مردم تعریفش می‌کردند خیلی خوشحال می‌شد و به همین جهت این کارها را بیشتر می‌کرد تا مردم بیشتر تعریفش کنند. خدای تعالی در مذمتش این آیه را فرستاد: " فمن کان یرجوا لقاء ربه فلیعمل عملا صالحا و لا یشرک بعبادة ربه احدا".
مؤلف: نظیر این روایت روایات دیگری بدون ذکر اسم شخص معینی وارد شده، و جا دارد که همه آنها حمل بر انطباق آیه بر مورد شود نه اینکه نزول آیه را در خصوص مورد بدانیم، زیرا بعید به نظر می‌رسد که خاتمه یک سوره از سوره‌های قرآنی به خاطر سبب خاصی نازل شده باشد.
و در همان کتاب از ابن ابی حاتم از سعید بن جبیر روایت شده که در تفسیر آیه مورد بحث گفته است: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم فرمود پروردگار شما می‌فرماید: من بهترین شریکم، پس هر کس در عمل خودش احدی از خلق مرا شریک من قرار دهد من همه عمل او را به شریکم واگذار می‌کنم تا همه اش مال او باشد و هیچ عملی را از بنده‌ام قبول نمی‌کنم مگر آنچه را که خالص برای من بیاورد، آن گاه این آیه را خواندند: " فمن کان یرجوا لقاء ربه..

پانویس

[ویرایش]
 
۱. . اسدالغابه، ج۱، ص۵۶۵.
۲. الاصابه، عسقلانی، ج۱، ص۶۱۲.    
۳. کهف/سوره۱۸، آیه۱۱۰.    
۴. اسباب النزول، واحدی، ص۲۹۹.     .
۵. روض الجنان، ج۱۳، ص۴۸.
۶. الجامع لاحکام القرآن، قرطبی، ج۱۱، ص۴۷.
۷. ترجمه المیزان، علامه طباطبایی، ج۱۳، ص۵۵۸.    


منبع

[ویرایش]فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «جندب بن زهیر عامری (قرآن)»    


رده‌های این صفحه : شخصیت‌های قرآنی | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار