حاشیة علی درر الفوائد (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«حاشیة علی درر الفوائد» اثر محمود آشتیانی، حاشیه‌ای است بر بخشی از کتاب «درر الفوائد»، اثر آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم یزدی حائری که به زبان عربی و در سال ۱۳۸۷ ق به رشته تحریر درآمده است.
[۱] حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۲.معرفی اجمالی

[ویرایش]

شارح، قسمتی از قول مصنف را با عبارت «قوله» ذکر کرده و سپس، اقدام به تشریح و تعلیق آن قسمت، به صورت تقریبا خلاصه نموده است.
در این اثر مباحث جزء دوم کتاب درر الفوائد در ضمن عناوین حجیة القطع، الظن، فی مسائل الشک و نیز بحث تعادل و تراجیح شرح شده است.

رسالات موجود در کتاب مذکور

[ویرایش]

در پایان کتاب نیز چهار رساله با عناوین زیر آمده است:

← رساله در رد خاتمیت


در رد منکرین خاتمیت حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم برای سایر انبیاء : این رساله که به زبان فارسی می‌باشد، در رد کلام بعضی از منحرفین می‌باشد که ادعا نموده‌اند کلمه خاتم در قول خداوند متعال «خاتم النبیین»، به فتح تاء، به معانی مختلف آن، دلالت بر خاتمیت نبوت حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم نداشته و چنانچه کسی در این عصر ادعای نبوت کرده و بر طبق مدعای خویش ادله اقامه نمود، باید تصدیقش کرده و به او ایمان آورد.
شارح معتقد است این کلام، از جهات مختلفی باطل است، از جمله اینکه هیچ یک از قراء سبعه ، به جز عاصم، کلمه خاتم را به فتح قرائت ننموده‌اند و همچنین برخی کلمه خاتم به فتح تاء را فعل ماضی از باب مفاعله دانسته و گفته‌اند که به معنی ختم است و النبیین، را مفعول دانسته‌اند.
[۲] حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۵۳۷.


← رساله در رد منکرین رجعت حسنین


رد منکرین رجعت حسنین علیه‌السّلام ؛ نویسنده معتقد است که مسئله رجعت، با آنکه در بسیاری از آیات ، روایات متواتر، ادعیه و زیارات ماثوره و معتبر، به آن تصریح شده است، اما در زمان ما، از جهات زیر در آن شبهه وارد گردیده است:
[۳] حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۵۳۹.

الف- ثبوتا: به واسطه توهم مخالفت آن با بعضی از قواعد حکمیه.
ب- اثباتا: به دعوی عدم تمامیت استدلالات آن از ادله سمعیه، از لحاظ سند و دلالت .
شارح با استفاده از آیات و روایات ، به پاسخ این شبهه در هر دو مرحله پرداخته است. این رساله به زبان عربی است.

← رساله در رد منکرین تعدد زوجات


رد منکرین تعدد زوجات؛ این رساله، در رد ادعای بعضی از پیشوایان متصوفه به نگارش درآمده است. این گروه در جواب از جواز تعدد زوجات، برخلاف اجماع قاطبه مسلمین و اخبار متواتره، حکم بر حرمت آن نموده و در اثبات مدعای خود، به آیات مبارکه سوره نساء «فان خفتم الا تعدلوا فواحدة» و «لن تستطیعوا ان تعدلوا بین النساء و لو حرصتم» استدلال نموده‌اند. این رساله به زبان فارسی می‌باشد.
[۴] حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۵۴۳.


← رساله در نجاست اهل کتاب


نجاست اهل کتاب ، در این مساله، دو قول وجود دارد: قول مشهور مبنی بر نجاست و قول غیرمشهور که دال بر طهارت می‌باشد. شارح در این رساله که به زبان عربی می‌باشد، قول مشهور را برگزیده است.
[۵] حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۵۴۹.

کتاب فاقد هرگونه فهرست بوده و پاورقی‌ها در توضیح بیشتر مطالب متن می‌باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۲.
۲. حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۵۳۷.
۳. حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۵۳۹.
۴. حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۵۴۳.
۵. حاشیة علی درر الفوائد، ج۱، ص۵۴۹.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب اصولی شیعه
جعبه ابزار