حاشیة علی رسالة فی العدالة شهیدی (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمیرزا فتاح شهیدی تبریزی از علمای شیعه در قرن چهاردهم هجری و متوفای سال ۱۳۷۲ هجری قمری است.


موضوع کتاب

[ویرایش]

این کتاب در شرح رساله عدالت نوشته شیخ انصاری نگاشته شده است.

شیوه نگارش

[ویرایش]

این کتاب به سبک فقه استدلالی به شرح و توضیح عبارات رساله عدالت نوشته شیخ انصاری می‌پردازد. مؤلف در آغاز کتاب می‌فرماید: صحیحة ابن ابی یعفور جامع‌ترین و گسترده‌ترین روایت در مسئله می‌باشد. این روایت شامل مباحث فراوانی است. لذا تصمیم بر شرح این روایت از آغاز تا پایان گرفتم. تا دانسته شود که مدلول این روایت چیست. متن این روایت بنا بر نقل کتاب من لا یحضره الفقیه با نقل کتاب تهذیب قدری متفاوت است. و سند روایت نیز بنا بر نقل فقیه صحیحه می‌باشد. بخلاف نقل تهذیب. همان گونه که برخی از علمای علم رجال به آن اشاره داشته‌اند.

مباحث کتاب

[ویرایش]

کتاب شامل این مباحث می‌باشد: مقدمه، آیا عدالت ملکه است، اظهر احتمالات، اعتبار مروت در معنای عدالت، صحیحه ابن ابی یعفور، راه‌های شناخت عدالت، آیا عدالت حسن ظاهر است، خاتمه در توبه ، و مباحث فراوان دیگر. این کتاب در ۲۰ صفحه آمده است.

معرفی کتاب

[ویرایش]

شیخ آقا بزرگ تهرانی مؤلف کتاب الذریعة الی تصانیف الشیعة ج۲۵ ص۹۱ درباره این کتاب می‌فرماید: «وسیلة الوسائل فی شرح الثلاث رسائل و هی الرسائل الثلاث من ملحقات المکاسب للشیخ الانصاری، و هی: التقیة، العدالة، القضاء عن المیت. و الشارح هو میرزا فتاح بن محمد علی بن نور الله الشهیدی التبریزی المعاصر و النسخة کلها بخط منضمة الی آخر المجلد الثالث من شرح المکاسب له الموسوم هدایة الطالب کما یاتی». کتاب وسیلة الوسائل در شرح سه رساله و آن رساله‌های سه گانه از ملحقات مکاسب شیخ انصاری می‌باشد. به نام‌های تقیه، عدالت و قضاء از میت. شارح این سه رساله میرزا فتاح فرزند محمد علی فرزند نور الله شهیدی تبریزی معاصر می‌باشد. این سه رساله به خط مؤلف در آخر کتاب شرح مکاسب ایشان به نام هدایة الطالب آمده است.

نسخه نسخه شناسی

[ویرایش]

نسخه حاضر در برنامه به همراه کتاب هدایة الطالب الی اسرار المکاسب به چاپ رسیده است. این نسخه به زبان عربی در یک جلد و در قطع وزیری به چاپ رسیده است. این کتاب به همت میرزا احمد بن عبد الرحیم باغمیشه تبریزی یکی از شاگردان فاضل مؤلف در سال ۱۳۷۵ هجری قمری در چاپخانه اطلاعات در تبریز چاپ شده است. این چاپ توسط طاهر خوشنویس نوشته شده است.

تصحیح کتاب

[ویرایش]

مصحح و محقق کتاب میرزا احمد بن عبد الرحیم تبریزی است که همراه با سید عبد العظیم حسینی و حاج میرزا محسن آقا کوچه باغی به این مهم همت گماشته‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. الذریعة الی تصانیف الشیعة، شیخ آقا بزرگ تهرانی، ج۲۵، ص۹۱.    


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع فقه اهل بیت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب فقهی شیعه
جعبه ابزار