حمزة بن طیار (شخصیت رجالی)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحمزه طیار، از راویان مورد وثوق امام صادق (علیه‌السلام) بوده و از جایگاه ویژه‌ای نزد ایشان برخوردار بود. حمزه در علم فقه و کلام و فن مناظره سرآمد بوده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

حمزه مردی موثق و جلیل‌القدر و در علم فقه و کلام سرآمد بوده است. حمزه به روزگار امام صادق (علیه‌السّلام) بدرود حیات گفته است. درباره حمزه احادیثی وارد شده که نشانگر ایمان محکم و ولای او نسبت به اهل بیت است. او از حقانیت ائمه اهل بیت با منطق نیرومند و قاطعیت تمام دفاع می‌کرده و در اثبات امامت آنان به بحث و مناظره می‌پرداخته است.
[۱] طوسی، محمد بن حسن، رجال کشی، ص۲۹۷.


جایگاه حمزه نزد امام صادق

[ویرایش]

هشام بن حکم گوید: روزی امام صادق (علیه‌السّلام) از من سراغ حمزه را گرفت. عرض کردم او درگذشت. امام فرمود: خداوند او را رحمت کند و سرور و شادمانی‌اش بخشد. او در دفاع از ما اهل بیت بسیار سخت کوش و مصمم بود. نظیر این حدیث را مؤمن الطاق هم درباره حمزه روایت کرده است.

در حدیثی دیگر آمده است که حمزه از امام صادق (علیه‌السّلام) پرسید: شنیده‌ام شما دوست نمی‌دارید بر سر مسائل فکری و عقیدتی بحث و درگیری شود. امام در پاسخ فرمود: از بحث و مناظره تو و امثال تو نگرانی ندارم. تو که می‌دانی چگونه پرواز کنی و چگونه بر زمین بنشینی از بحث و مجادله مثل تو هرگز بدمان نمی‌آید.
تو به احتجاج بپرداز و از ما دفاع کن! طیار لقب حمزه و پدر او محمد بن عبدالله مولای فزاره بوده که خود از اصحاب امام باقر (علیه‌السّلام) محسوب می‌شده و امام بوجود چنین شخصی افتخار می‌کرده است.
[۲] طوسی، محمد بن حسن، رجال کشی، ص۲۹۸.


حمزه و علم قرائت

[ویرایش]

حمزه می‌گوید: روزی امام صادق (علیه‌السّلام) راجع به علم قرائت از من سؤالی فرمود. عرض کردم من در این دانش وارد نیستم. امام فرمود: ولی پدر تو محمد وارد بود. بعد، از فرائض پرسید. گفتم: در این قسمت هم اطلاع کافی ندارم. امام باز فرمود: لیکن پدر تو اطلاعات خوبی داشت. سپس فرمود: روزی مردی قرشی از دوستان من که شخص دانشمند و آگاهی در علم قرائت هم بود همراه پدر تو نزد ابوجعفر باقر اجتماع کردند.

پدرم امام باقر رو به آنها کرد و فرمود: با هم بحث کنید و از یکدیگر سؤال علمی نمائید. آنان به بحث و مناظره علمی پرداختند و مطالبی میان آنها رد و بدل شد. آنگاه مرد قرشی به پدرم امام باقر گفت: مقصود شما را فهمیدم؛ می‌خواستید به من نشان دهید که در میان اصحاب و شاگردان شما چنین کسانی وجود دارند.
امام باقر (علیه‌السّلام) فرمود: آری، چنین است! او را چطور دیدی و چگونه دانشمندی است؟ پس حمزه و پدرش محمد هر دو در علم و دانش و فن مناظره سرآمد بوده‌اند، لذا امام صادق و امام باقر (علیهما‌السّلام) آنان را به این کاروا می‌داشته‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طوسی، محمد بن حسن، رجال کشی، ص۲۹۷.
۲. طوسی، محمد بن حسن، رجال کشی، ص۲۹۸.


منبع

[ویرایش]

سایت مجمع جهانی شیعه‌شناسی، برگرفته از مقاله «راویان امام صادق(علیه السلام) ۱»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۱/۲۸.    


جعبه ابزار