خصائص الائمة (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین کتاب (خصائص الائمة)، به زبان عربی، تالیف سید رضی (م ۴۰۶)، عالم و فقیه بزرگ امامیه است که بر خلاف عنوانش فقط زندگانی و سخنان امیر المؤمنین، علی علیه‌السّلام را در بر دارد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

سید رضی، در مقدمه، بیان کرده که در راه زیارت کاظمین، شخصی از او پرسیده است چگونه سادات موسوی- که باید واقفی باشند- به دوازده امام معتقدند؟ این موضوع، او را بر این داشته است که در باره زندگانی دوازده امام ، کتابی تالیف کند.

از این سخن و هم چنین نام کتاب پیداست که وی در نظر داشته زندگی همه امامان را تدوین کند، لیکن پس از شرح زندگانی و بخشی از سخنان حضرت علی علیه‌السّلام ، به تدوین نهج البلاغة روی آورده و کتاب خصائص را ادامه نداده است.

← ساختار کتاب


کتاب، در قالب یک مقدمه و نوزده عنوان مختلف تنظیم شده است. در آخر کتاب نیز مطالبی تحت عنوان «الزیادات» افزوده شده است.

← گزارش محتوای کتاب


در این اثر، در مورد حضرت امیر علیه‌السّلام ، به موضوعاتی چون احوال شخصی و ویژگی‌ها، نص بر امامت، احتجاجات، کرامات و پیش گویی‌ها، لزوم ولایت او، پاسخ به پرسش‌ها و قضاوت‌ها، سخنان و وصیت‌ها پرداخته شده است. مؤلف، از منابع خود سخن نگفته و اسناد همه روایات را به طور کامل نیاورده است، بلکه در برخی موارد سلسله اسناد را ذکر کرده و در مواردی بدون سند یا با اشاره به برخی راویان یا با تعبیر «روی» آورده است.
این اثر، در دوره‌های بعد مورد توجه عالمان و مؤلفان قرار گرفته و مطالب آن را در کتب خود نقل کرده‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. خصائص الأئمة علیهم السلام( خصائص أمیر المؤمنین علیه السلام)‌، شریف الرضی، محمد بن حسین‌، ناشر:آستان قدس رضوی‌، مشهد‌، ۱۴۰۶ ق‌، چاپ اول‌، ص۳۷.    
۲. خصائص الأئمة علیهم السلام( خصائص أمیر المؤمنین علیه السلام)‌، شریف الرضی، محمد بن حسین‌، ناشر:آستان قدس رضوی‌، مشهد‌، ۱۴۰۶ ق‌، چاپ اول‌، ص۱۲۱.    


منبع

[ویرایش]


نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب حدیثی شیعه
جعبه ابزار