خلقت جنین (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افجنین، به بچه در شکم مادر گفته می‌شود. و دارای خلقت عجیبی به تقدیر و فرمان خدا است.


پیدایش جنین

[ویرایش]

پیدایش و خلقت جنین، به تقدیر و فرمان خدا بود.
یـایها الناس ان کنتم فی ریب من البعث فانا خلقنـکم من تراب ثم من نطفة ثم من علقة ثم من مضغة مخلقة وغیر مخلقة لنبین لکم ونقر فی الارحام ما نشاء الی اجل مسمی ثم نخرجکم طفلا ثم لتبلغوا اشدکم ومنکم من یتوفی ومنکم من یرد الی ارذل العمر لکیلا یعلم من بعد علم شیــا وتری الارض هامدة فاذا انزلنا علیها الماء اهتزت وربت وانبتت من کل زوج بهیج. «ای مردم! اگر در رستاخیز شک دارید، (به این نکته توجه کنید که:) ما شما را از خاک آفریدیم، سپس از نطفه، و بعد از خون بسته شده، سپس از «مضغه» (چیزی شبیه گوشت جویده شده)، که بعضی دارای شکل و خلقت است و بعضی بدون شکل تا برای شما روشن سازیم (که بر هر چیز قادریم)! و جنین ‌هایی را که بخواهیم تا مدت معینی در رحم (مادران) قرار می‌ دهیم (و آنچه را بخواهیم ساقط می‌ کنیم) بعد شما را بصورت طفل بیرون می‌ آوریم سپس هدف این است که به حد رشد و بلوغ خویش برسید. در این میان بعضی از شما می‌ میرند و بعضی آن قدر عمر می‌ کنند که به بدترین مرحله زندگی (و پیری) می‌ رسند آن چنان که بعد از علم و آگاهی، چیزی نمی‌ دانند! (از سوی دیگر،) زمین را (در فصل زمستان) خشک و مرده می‌ بینی، اما هنگامی که آب باران بر آن فرو می‌ فرستیم، به حرکت درمی آید و می‌ روید و از هر نوع گیاهان زیبا می‌ رویاند.»
ثم جعلنـه نطفة فی قرار مکین. «سپس او را نطفه ‌ای در قرارگاه مطمئن (رحم) قرار دادیم.»

خلق در رحم

[ویرایش]

خلقکم من نفس وحدة ثم جعل منها زوجها وانزل لکم من الانعـم ثمـنیة ازوج یخلقکم فی بطون امهـتکم خلقـا من بعد خلق فی ظـلمـت ثلـث ذلکم الله ربکم له الملک لا الـه الا هو فانی تصرفون. «او شما را از یک نفس آفرید، و همسرش را از (باقیمانده گل) او خلق کرد و برای شما هشت زوج از چهارپایان ایجاد کرد او شما را در شکم مادرانتان آفرینشی بعد از آفرینش دیگر، در میان تاریکی‌های سه گانه، می‌ بخشد! این است خداوند، پروردگار شما که حکومت (عالم هستی) از آن اوست هیچ معبودی جز او نیست پس چگونه از راه حق منحرف می‌ شوید.»

آفرینش از آبی پست

[ویرایش]

الم نخلقکم من ماء مهین• فجعلنـه فی قرار مکین. «آیا شما را از آبی پست و ناچیز نیافریدیم، • سپس آن را در قرارگاهی محفوظ و آماده قرار دادیم.»

← کیفیت خلقت


"یخلقکم فی بطون امهاتکم خلقا من بعد خلق فی ظلمات ثلاث"- این جمله بیان کیفیت خلقت نامبردگان قبلی، یعنی انسان و انعام است. و اینکه خطاب را تنها متوجه انسان کرده و می‌ فرماید: "شما را خلق می‌ کند" به اعتبار این است که در بین این پنج نوع جاندار، تنها انسان دارای عقل است، لذا جانب او را بر دیگران غلبه داده و خطاب را متوجه او کرده است و معنای خلق بعد از خلق، پشت سر هم بودن آن است، مانند نطفه را علقه کردن، و علقه را مضغه کردن، و همچنین. و مراد از "ظلمات ثلاث"- به طوری که گفته ‌اند- ظلمت شکم، رحم، و ظلمت مشیمه (تخمدان) است، و همین معنا را صاحب مجمع البیان از امام باقر علیه‌السّلام روایت کرده.

← شگفتی قرار گاه


سپس ما آن را در قرار گاهی مناسب و محفوظ و آماده قرار دادیم" (فجعلناه فی قرار مکین).
قرار گاهی که تمام شرائط حیات و پرورش و رشد و محافظت نطفه انسان در آن از هر نظر تامین شده، و آن قدر عجیب و جالب و موزون است که هر انسانی
را در شگفتی فرو می‌ برد.

← قرار مکین


"استفهام در این آیه انکاری است، و کلمه "ماء مهین" به معنای آبی خوار و پست است، که خودش نمی‌ تواند خود را نگه دارد، و مراد از آن نطفه است، و مراد از "قرار مکین" محفظه رحم است، و منظور از "قدر معلوم" مدت حمل است.
و فعل "فقدرنا" از باب قدر به معنای اندازه گیری است، و حرف "فاء" برای تفریع قدر بر خلق است، و معنایش این است که: ما شما را خلق کردیم و حوادثی که بعدها بر سرتان می‌ آید و اوصاف و احوالی که در آینده به خود می‌ گیرید همه را معین و تقدیر کردیم. خلاصه هم خلقتان کردیم، و هم حوادثی که در طول زندگی برایتان پیش می‌ آید معین کردیم، یکی عمرش طولانی و دیگری کوتاه شد، یکی قیافه اش زیبا و دیگری زشت شد، یکی سالم و دیگری مریض شد، و همچنین از نظر رزق و چیزهای دیگر.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حج/سوره۲۲، آیه۵.    
۲. مؤمنون/سوره۲۳، آیه۱۳.    
۳. زمر/سوره۳۹، آیه۶.    
۴. مرسلات/سوره۷۷، آیه۲۰.    
۵. مرسلات/سوره۷۷، آیه۲۱.    
۶. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ترجمه موسوی همدانی، ج۱۷، ص۳۶۳.    
۷. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۵، ص۴۰۸.    
۸. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ترجمه موسوی همدانی، ج۲۰، ص۲۴۶.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱۰، ص۶۶، برگرفته از مقاله «خلقت جنین».    


رده‌های این صفحه : آفرینش | جنین | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار