رسالة فی نفقة الزوجة (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف"رسالة فی نفقة الزوجة" تألیف حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ محمد علی اراکی از دو رساله‌ مجزا تشكيل شده است و در نرم‌افزار از هم تفكيك گرديده و به صورت جدا ارائه شده است. موضوع رساله اول ارث و رساله دوم در مورد نفقه می باشد .


درباره مؤلف

[ویرایش]

حضرت آيت الله العظمى حاج شيخ محمد على اراكی در ۲۴ جمادی الثانی ۱۳۱۲ ق. در اراک ديده به جهان گشود. وى پس از يادگيرى خواندن و نوشتن، در نوجوانى وارد حوزه علمیه اراك شد و در درس استاد سید جعفر شیثی حضور يافت و مقدمات علوم اسلامى را از او فرا گرفت. دروس سطح حوزه را نزد آية الله العظمى سید محمد تقی خوانساری به خوبى پشت سر گذراند. آية الله اراكى هم زمان با تحصيل دوره سطح، در درس شرح منظومه آية الله شیخ محمد باقر اراکی معروف به سلطان‌آبادی شركت كرد و از دانش آن حکیم فرزانه خوشه‌ها چيدايشان سال‌ها در درس آية الله العظمى آقا نور الدین اراکی و آية الله العظمى شیخ عبدالکریم حائری یزدی شركت كرد و از دانش و تقواى آن دو مرجع بزرگ تقلید شيعيان، بهره‌ها برد. آیة الله اراکی در اين سالها با امام خمینی آشنا شد. آية الله اراكى در پى دستگيرى و تبعيد امام به نجف ، همان سال به عراق و نجف رفت. آية الله اراكى از آغاز نهضت امام خمينى در سال ۱۳۴۱، هماره به پشتيبانى از ايشان برآمدند، با اين كه بيش از ده سال از امام خمينى بزرگتر بودند. پس از پيروزى انقلاب اسلامى، از دولت و نظام جمهورى اسلامى حمايت كردند، و بعد از رحلت امام (ره) حمايت مراجع تقليد شیعه ، به‌ويژه آية الله العظمى اراكى كه حدود چهل سال از آیت الله خامنه ای بزرگتر بودند، اميد دشمنان انقلاب اسلامى را به يأس مبدل ساخت.
آية الله اراكى در طول بيش از ۳۵ سال تدريس در حوزه علمیه قم، پيچيده‌ترين مباحث علمى را با گفتارى شيوا و بيانى رسا مطرح مى‌كرد. از ويژگى‌هاى درس ايشان پرهيز از تكرار و زياده‌گويى بود. كلام را گزيده و پر معنى ادا مى‌كرد. اعتقادش بر اين بود كه طالب علم بايد قبل از حضور در درس، مطالعه نمايد. آية الله اراكى پس از وفات آية الله سيد محمد تقى خوانسارى( متوفاى ۱۳۷۱) به درخواست شمارى از شاگردان او، به تدريس خارج فقه و اصول پرداخت. بسيار از استادان برجسته حوزه علمیه قم و مسئولان نظام جمهورى اسلامى سال‌ها از محضر ايشان كسب فيض نمودند. مرجع بزرگ تقليد شيعيان در طول عمر پر بركت خويش، كتاب‌هايى نيز در علم فقه و اصول نوشت. سرانجام روح ملكوتى آية الله العظمى اراكى مرجع تقليد شيعيان پس از يك قرن( تولد ۱۲۷۳ فوت ۱۳۷۳) تلاش براى هدايت مردم در ۲۳ آبان سال ۱۳۷۳ شمسی به ملكوت پيوست و پيكرش با تشييع با شكوه مردم قم در حرم حضرت معصومه علیها السلام به خاك سپرده شد. رضوان و رحمت خدا بر او باد.

درباره كتاب

[ویرایش]

اين كتاب از دو رساله‌ى مجزا تشكيل شده است و در نرم‌افزار از هم تفكيك گرديده و به صورت جدا ارائه شده است. در رساله‌ نخست بعضى از احكام ارث مورد بررسى قرار گرفته است. مباحث اين رساله عبارت‌اند از: مصارف ارث، مقتضيات و موانع ارث ، عول و تعصیب ، حجب ، حرمان زوجه از قسمتى از ارث، ارث در عقد موقت و میراث خنثى. موضوع رساله‌ دوم نفقه‌ زوجه است و اين مباحث در آن مطرح شده‌اند: وجوب نفقه‌ زوجه بر زوج،
[۱] رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۵۱.
نفقه‌ مطلقه،
[۲] رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۶۹.
نفقه‌ ذميه و كنيز،
[۳] رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۷۹.
رعايت شأن زوجه در نفقه
[۴] رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۸۲.
و ملكيت زوجه نسبت به نفقه.
[۵] رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۸۸.
اين كتاب در سال ۱۴۱۳ قمرى توسط انتشارات اسماعيليان در شهر قم چاپ و منتشر شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۵۱.
۲. رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۶۹.
۳. رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۷۹.
۴. رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۸۲.
۵. رسالة فی نفقة الزوجة، حاج شيخ محمد على اراكی، ج۱، ص ۲۸۸.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه أهل البيت عليهم السلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی


جعبه ابزار