روضةالمتقین فی شرح من لایحضره‌الفقیه (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب روضة المتقین فی شرح من لا یحضره الفقیه شرحی مزجی به کتاب من لا یحضره الفقیه می‌باشد که توسط محمدتقی بن مقصودعلی اصفهانی، مشهور به مجلسی اول نگاشته شده است. این کتاب شرح عربی من لا یحضره الفقیه است که در ۱۴ جلد چاپ شده است.


مؤلف

[ویرایش]

محمدتقی بن مقصودعلی اصفهانی مشهور به مجلسی اول پدر علامه مجلسی و از علمای بزرگ شیعه در قرن یازدهم هجری و متوفای سال ۱۰۷۰ هجری قمری.

شیوه نگارش

[ویرایش]

این کتاب شرحی مزجی به کتاب من لا یحضره الفقیه، نوشته شیخ صدوق ره، از کتب اربعه و از منابع مهم روایی شیعه می‌باشد. مؤلف در این کتاب با شرح جملات شیخ صدوق و بررسی اسناد روایات و بیان صحیح و غیر صحیح آن بنابر طریق شیخ صدوق و یا شیخ کلینی و بررسی متن روایات و فقه الروایة، اثری ارزشمند را به وجود آورده است. این کتاب از منابع با ارزش فقه روایات نیز می‌باشد. یعنی بررسی دلالت و معنا و مفهوم روایات اهل بیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم . مؤلف در این کتاب به نظرات علمای تسنن در عصر ائمه علیهم‌السّلام نیز اشاره دارد.

ارزش و اعتبار کتاب

[ویرایش]

کتاب روضة المتقین یکی از بهترین کتابهایی است که در شرح کتاب من لا یحضره الفقیه به نگارش درآمده است.
مؤلف در این کتاب با شرح روایات اهل بیت علیهم‌السّلام و بیان حال اسناد روایات، اثری ماندگار و ارزشمند را برای حوزه‌های علمیه شیعه و علاقه مندان به علوم و معارف اهل بیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم بر جای نهاده است.

مباحث کتاب

[ویرایش]

این کتاب در سیزده جلد می‌باشد و شرحی مزجی بر کتاب من لا یحضره الفقیه است. ترتیب مباحث آن به ترتیب کتاب من لا یحضره الفقیه می‌باشد. جلد اول در شرح خطبه من لا یحضر و کتاب الطهارة، جلد دوم کتاب الصلاة، جلد سوم زکات، خمس و صوم و همینطور تا جلد سیزدهم که شامل باب نوادر می‌باشد.

معرفی کتاب

[ویرایش]
آقا بزرگ تهرانی مؤلف کتاب ارزشمند الذریعة الی تصانیف الشیعة، درباره این کتاب می‌فرماید: «روضة المتقین فی شرح اخبار الائمة المعصومین للمؤلی محمد تقی بن مقصود علی المجلسی المتوفی ۱۰۷۰ شرح مزج متوسط لمن لا یحضره الفقیه، مع بیان حال اسانیده و الاشارة الی صحة الحدیث بروایة الشیخ او بروایة الکلینی لو لم یکن فی روایة الفقیه صحیحا» کتاب روضة المتقین در شرح اخبار ائمه معصومین علیه‌السّلام نوشته مولی محمدتقی فرزند مقصودعلی مجلسی، متوفای سال ۱۰۷۰ هجری قمری، شرحی مزجی و متوسطی به کتاب من لا یحضره الفقیه می‌باشد.
مؤلف در این کتاب سندهای روایات را بررسی و صحت و ضعف آنها را بنا بر روایت شیخ صدوق و یا شیخ کلینی بیان نموده است.

تاریخ نگارش

[ویرایش]

آقا بزرگ تهرانی در کتاب الذریعة، ج۱۱ ص۳۰۳ می‌فرماید: «فرغ من الشرح ۱۰۶۳ و کتابة نسخة (الرضویة) ۱۰۶۴ و ۱۰۶۵ فی وقف الجمیع العلامة المجلسی من واقفها، و کتب الوقفیة بخطه فی ۱۰۸۳» یعنی مؤلف در سال ۱۰۶۳ هجری قمری نگارش کتاب را به پایان رسانده و تاریخ نگارش نسخه‌ای که وقف آستان قدس رضوی شده سال ۱۰۶۴ و ۱۰۶۵ هجری قمری می‌باشد. و تاریخ وقف‌نامه کتاب نیز سال ۱۰۸۳ هجری قمری و نویسنده وقف نامه نیز علامه مجلسی از طرف پدر بزرگوار خود می‌باشد.

نسخه حاضر

[ویرایش]

نسخه‌ای که در این برنامه از آن استفاده شده ناشر آن مؤسسه فرهنگی اسلامی کوشانپور، تاریخ نشر سال ۱۴۰۶ هجری قمری، در ۱۳ جلد و در قطع وزیری می‌باشد. تصحیح و تحقیق آن نیز توسط حضرات آیات سید حسین موسوی کرمانی، شیخ علی پناه اشتهاردی و سید فضل‌الله طباطبایی انجام شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. الذریعة الی تصانیف الشیعة، ج۱۱ ص۳۰۲.    
۲. الذریعة الی تصانیف الشیعة ج۱۱ ص۳۰۳.    


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.
اقتباس از سایت اندیشه قم    


جعبه ابزار