روضه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افبه فاصله میان قبر شریف پیامبر اسلام و منبرشان و نیز در معنایی وسیع‌تر به حرم همه امامان روضه اطلاق می شود.
از این عنوان در باب حج سخن گفته‌اند.


محدوده روضه پیامبر

[ویرایش]

روضه به معناى اوّل به قسمتى از مسجد النبی صلّى اللَّه علیه وآله، یعنى حدّ فاصل بین قبر مقدس و منبر رسول خدا صلّى اللَّه علیه وآله اطلاق مى‌شود.
بنابر دیدگاه علمای شیعه، روضه از دیوار محراب در جنوب- که امروزه بانرده‌هاى فلزّى مشخص است- آغاز و در شمال به چهارمین ستون منتهى مى‌گردد (یک ستون علاوه بر آن‌چه اهل سنت مى‌گویند).
حدّ دوم آن در شرق داخل حجره شریف پیامبر صلّى اللَّه علیه وآله و بیت فاطمه زهرا علیها السّلام است و در سمت غرب برابر منبر شریف مى‌باشد.

فضیلت روضه پیامبر

[ویرایش]

از اماکن بسیار با فضیلتِ مسجد النبى صلّى اللَّه علیه وآله روضه شریف است. در روایتی معروف از پیامبر صلّى اللَّه علیه وآله نقل شده که بین بیت و منبر من باغی از باغهاى بهشت است.

قبر حضرت فاطمه در روضه

[ویرایش]

بنابه نقلى قبر شریف حضرت فاطمه علیها السّلام در همین مکان مقدس قرار دارد؛(بین بیت پیامبر صلی الله علیه وآله و بیت فاطمه زهرا سلام الله علیها) از این رو، زیارت آن حضرت در این مکان مستحب است.

← حکم خواندن نماز در روضه


چنان که خواندن نماز زیارت پیامبر صلّى اللَّه علیه وآله در روضه استحباب دارد.همچنین زیاد نمازگزاردن در مسجد پیامبر صلّى اللَّه علیه وآله، بویژه در روضه مطهّر مستحب است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. الاصول من الکافی کلینی، ج۴، ص۵۵۴-۵۵۵.    
۲. مناسک الحج گلپایگانی، ص۲۰۶.    
۳. الاصول من الکافی کلینی، ج۴، ص۵۵۵.    
۴. جواهرالکلام، ج۲۰، ص۸۵-۸۶.    
۵. الدروس الشرعیة، ج۲، ص۲۳.    
۶. الحدائق الناضرة، ج۷، ص۲۲۱.    
۷. الحدائق الناضرة، ج۱۷، ص۴۲۱.    
۸. الدروس الشرعیة، ج۲، ص۲۰.    
۹. جواهر الکلام، ج۲۰، ص۸۴.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام، ج۴، ص۱۹۵-۱۹۶.    


جعبه ابزار