رکن‌الدین آشتیانی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف"رکن‌الدین آشتیانی" فرزند "ابراهیم" و از نواده‌های " میرزا حسن آشتیانی " است که در سال (۱۲۹۲ش) در تهران به دنیا آمد.
[۱] عاقلی، باقر، شرح حال رجال سیاسی و نظامی، ج۱، ص۲۱، تهران، گفتار، ۱۳۸۰.فعالیتهای سیاسی

[ویرایش]

پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه دیپلم خود را از دبیرستان دارالفنون گرفت و بعد از آن به دانشگاه تهران رفت و لیسانس خود را در رشته حقوق و علوم سیاسی گرفت. وی شغل‌هایی از جمله کنسول ایران در فلسطین، دبیر اول سفارت شاهنشاهی، معاون اداره سوم سیاسی، رئیس اداره اطلاعات، منشی مخصوص وزیرخارجه، قایم‌مقام معاون سیاسی، معاون اداری وزارت‌خارجه و... را به عهده داشت.

گرایش سیاسی

[ویرایش]

از حیث گرایش سیاسی به سیاست انگلیس متمایل بود و طرفدار حکومت سلطنتی و از نظر اخلاقی، فردی علاقمند به قدرت و مقام، باهوش و متکبر بود و برای رسیدن به قدرت تغییر روش داده و به هر سمت و سویی تمایل پیدا می‌کرد، آشتیانی عضو باشگاه رازی و جمعیت فراماسونری (لژ تهران) نیز بود. رکن‌الدین در سال ۱۳۳۷ به مقام «وزیر مختاری» ارتقا مقام پیدا کرد و سرانجام در سال ۱۳۴۰ به سمت «سفیر کبیر ایران» در اردن تعیین انتخاب شد. مدتی هم سفارت ایران را در لبنان عهده‌دار بود. از ماموریت‌های خارجی وی یکی سفارت ایران در الجزایر و دیگری سفارت ایران در مراکش بود. وی تا سال ۱۳۶۰ در مشاغل مختلف انجام وظیفه می‌کرد و در سال ۱۳۶۰ بازنشسته شد.
[۲] دولتمردان عصر پهلوی، ص۲۰.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. عاقلی، باقر، شرح حال رجال سیاسی و نظامی، ج۱، ص۲۱، تهران، گفتار، ۱۳۸۰.
۲. دولتمردان عصر پهلوی، ص۲۰.


منبع

[ویرایش]

سایت‌پژوهه، برگرفته از مقاله «خاندان آشتیانی» تاریخ بازیابی ۹۵/۰۴/۵    


جعبه ابزار