زمینه‌های ظهور

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اففراهم آوردن زمینه‌های ظهور، از جمله شرایط ظهور به حساب می‌آید، و تا زمینه ظهور فراهم نشود، حضرت مهدی (علیه‌السّلام) ظهور نخواهد کرد. حال باید توجه داشت که برخی از شرایط ظهور، با گذشت تاریخ و ظلم و جور انسان‌ها، پیشرفت علم و دانش بشری و در نتیجه آگاهی مردم دنیا و ناامید شدن مردم از نحله‌ها و مذهب‌های بشری و حکومت‌های مختلف فراهم می‌شود؛ و بایسته است برخی دیگر از آنها به دست ما انسان‌ها و دوست‌داران آن حضرت فراهم آید.


زمینه‌های ظهور

[ویرایش]

فراهم آوردن زمینه‌های ظهور، از جمله شرایط ظهور به حساب می‌آید، و تا زمینه ظهور فراهم نشود، حضرت مهدی (علیه‌السّلام) ظهور نخواهد کرد. حال باید توجه داشت که برخی از شرایط ظهور، با گذشت تاریخ و ظلم و جور انسان‌ها، پیشرفت علم و دانش بشری و در نتیجه آگاهی مردم دنیا و ناامید شدن مردم از نحله‌ها و مذهب‌های بشری و حکومت‌های مختلف فراهم می‌شود؛ و بایسته است برخی دیگر از آنها به دست ما انسان‌ها و دوست‌داران آن حضرت فراهم آید.

تحوّل جامعه بشری

[ویرایش]

اما سؤال این است که چگونه می‌توان زمینه ‌ظهور را فراهم آورد؟
برای فراهم آوردن زمینه‌های ظهور حضرت می‌توان موارد متعددی را ذکر کرد؛
ایجاد آگاهی و آمادگی جامعه بشری برای حقّ و حقیقت و مخالفت جدّی با ظلم و جور در یکی از زمینه‌های مهم برای ظهور آن حضرت است. و این مهمّ بر عهده همه ما مسلمانان و شیعیان است.
ما باید با استفاده از علم و تکنولوژی، حقایق اسلام را به گوش جهانیان برسانیم، آنها را با زیبایی‌های مکتب اهل بیت پیامبر (علیهم‌السّلام) که هماهنگ با فطرت انسانی است آشنا بسازیم؛ تا همان گونه که در احادیث آمده است، با شناخت زیبایی‌های مکتب اهل بیت ‌(علیهم‌السّلام) و مقایسه آن با سایر مکاتب و فرهنگ‌ها، حق را از باطل تشخیص داده، از آنها دل کنده و به حقیقت بپیوندند و آن زمان که مردم جهان با دروغگویی‌های حکّام هواپرست و جاه طلب آشنا و بر ناتوانی آنها از سعادتمندی جامعه بشری آگاه شدند، قهراً مستاصل شده و بدنبال یک منجی مصلح بوده و خود به خود برای پذیرش حق و حقیقت آمادگی پیدا می‌کنند و قدر آن منجی را ارج می‌نهند.
اصولاً باید توجّه داشت که یکی از علل غیبت امام عصر ‌(علیه‌السّلام) نیز، عدم آمادگی مردم برای پذیرش حق و حقیقت بوده است. چرا که بر اثر جهل مردم و ظلم حکّام زمان، همه ائمّه قبلی یکی پس از دیگری به شهادت رسیدند، لذا برای حفظ حجّت الهی و خالی نماندن زمین از وجود آن، دوران غیبت شروع و تا فراهم شدن زمینه ظهور ادامه خواهد داشت.
اگر برای جامعه بشری این آمادگی‌ها و آگاهی‌ها حاصل نشود، حضرت تشریف بیاورند، آن حضرت نیز مانند امامان معصوم سابق به شهادت خواهد رسید. بنابراین رشد و آگاهی عموم مردم محروم و مستضعف، می‌بایست به درجه ‌ای برسد که نور وجود امام را لمس کرده، مثل پروانه گرد شمع وجود او گرد آیند. باید درجه رشد و آگاهی آنان به حدّی برسد که از مدّعیان حقوق بشر و دموکراسی، ناامید شده و همه منتظر ظهور منجی بزرگ الهی باشند.

انقلاب و تحوّل روحی افراد

[ویرایش]

تغییر و تحوّل روحی و خودسازی و تهذیب نقش مهمی‌ در ایجاد انقلاب بزرگ و به پیروزی رساندن آن دارد و با تحولات بیشتر در روحیه انسان‌ها و ساخته شدن نیروهای با صلابت می‌توان اذعان داشت یکی دیگر از زمینه ‌ها فراهم آمده. است.
باید بدانیم که امام زمان ‌(علیه‌السّلام) هم به انتظار لحظه ‌ای است که این تحوّلات درونی در قلب و روح انسانها به وجود آمده و به حدّ کمال خود برسد تا ظهور برای حضرت میسر شود.
چنان چه افرادی که شایستگی همراهی با حضرت را داشته باشند فراهم آیند، یکی دیگر از مقدمات ظهور مهیّا می‌گردد. و با خودسازی این افراد نیروی انسانی انقلاب بزرگ مهدی ‌(علیه‌السّلام) تشکیل می‌گردد و حضرت با آن نیروها منویّات خود را به پیش می‌برد.
پیداست، انقلابی با آن عظمت و وسعت و رسالت سترگ، انسان‌ها و عوامل بزرگی را می‌طلبد تا قادر به پیاده کردن رسالت عظیم خود باشد؛ انسان‌هایی خود ساخته و از جان گذشته، فقیه، سیاست‌مدار، مدیر و مدبر، مبارز و شجاع و....
بنابراین ما با خودسازی و تهذیب و اصلاح خود می‌توانیم در تحول جامعه هم مؤثر بوده و در نتیجه زمینه برای ظهور حضرت بیش از پیش فراهم آید.

انتظار سازنده

[ویرایش]

افضل اعمال امّتی انتظار الفرج؛ برترین اعمال امّت من امید و انتظار گشایش (کارها و گرفتاری‌ها به دست با کفایت حضرت مهدی (علیه‌السّلام)) است.
انتظار سازنده و صحیح، مکتب انسان سازی و انقلاب است. انتظاری‌ که برترین اعمال امّت پیامبر شمرده شده است، ریشه و اساس دو نکته مذکور (خودسازی افراد و ساختن جامعه) است. تا امید و انتظار و در نتیجه صبر و تحمّل مشکلات نباشد، انسان قادر به خودسازی و دیگر سازی نیست. انتظار به انسان امید و عشق می‌بخشد، توان و حوصله و حرکت و تلاش می‌دهد؛ در نتیجه، افراد را امیدوار، ‌شاداب، پرتلاش و هدفمند بار می‌آورد؛ یعنی همان چیزی که لازمه فراهم آوردن مقدمات انقلاب بزرگ و جهانی حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) است.
"مکتب تشیّع، همواره یک آرزوی مقدّسی را در قلب پیروان خود می‌پروراند؛ و آن، آرزوی ظهور حضرت حجّت ‌(علیه‌السّلام) و ریشه کن کردن ظلم و ستم و سیطره عدل و داد بر این جهان است.
آرزو اساسی‌ترین محرّک یک انسان در فعّالیّت‌های روزمره اوست. انسانی که آرزو و طلب و خواسته‌ای نداشته باشد، یک مرده متحرک است. افراد آرزوهای مختلفی دارند. مکتب تشیّع به پیروان خود تعلیم می‌دهد که آرزوی اصلی و اساسی آنان ظهور حضرت حجّت ‌(علیه‌السّلام) باشد؛ چرا که اگر او ظهور کند، همه مشکلات رفع می‌گردد؛ تمام مشکلات وقتی حلّ می‌شود که مدینه فاضله آن حضرت به دست مبارک او پیاده شود.
[۳] سخنرانی شهید چمران، سال ۵۸، به نقل از مجلّه موعود، شماره ۱۲ و ۱۳، اسفند ۷۷ و فروردین ۷۸.


برپایی قیام‌ها و انقلاب‌های ظلم ستیز

[ویرایش]

از اموری که باعث تسریع در انقلاب جهانی حضرت مهدی ‌(علیه‌السّلام) شده و موجب بیداری، ‌آگاهی... جامعه جهانی و در نتیجه فراهم آمدن زمینه ظهور می‌گردد قیام‌ها و انقلاب‌های اسلامی‌ و بیدارگرایانه است.
یکی از این انقلاب‌ها که تاثیر بسزایی در این رابطه داشته و موجب مطرح شدن اسلام و فرهنگ تشیّع در بین مردم جهان گردیده، انقلاب بزرگ ملّت ایران به رهبری بزرگ مردی از سلاله پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌باشد.
با مطالعه روایات، چنین به نظر می‌آید که این انقلاب، همان حرکت آگاهی بخش و زمینه ساز قیام حضرت مهدی (علیه‌السّلام) است؛ چنانکه روایات گوناگونی که بعضی از آنها در توصیف رهبر این قیام، و بعضی در وصف مردم و قیام گران، و اینکه از چه منطقه‌ای و... هستند، وارد شده است. (این احادیث زیادند، از جمله:
۱) حدیث «حتّی یاتی قومٌ مِن قبل المشرق... »
[۴] سید بن طاووس، علی بن موسی، الملاحم و الفِتن، ص۳۰ و ۱۱۷.

۲) حدیث «رجلٌ مِن اَهْلِ قُمْ... »
۳. حدیث «تکونُ قم و اَهلها حُجّةً علی الخلائق... »
۴) حدیث «یخرج رجلٌ قبل المهدی... »
۵) حدیث «لَیَضْربتکم علی الدینِ عوداً... »
۶). حدیث «کنوز الطالقان... »
۷) حدیث «الهاشمی‌الخراسانی و شعیب... »
[۱۰] سید بن طاووس، علی بن موسی، الملاحم و الفِتن، ص۳۱.

۸) فی تفسیر قوله تعالی: «بَعَثْنا علیکم عباداً لنا»
۹) فی تفسیر قوله تعالی: «وَ اِنْ تَتَوَلَّوا یَسْتَبْدِلْ قَوماً غیرَکم»
۱۰) فی تفسیر قوله تعالی: «وَ آخَرِینَ مِنْهُمْ لَمّا یَلْحَقُوا بِهِم»
[۱۴] الجامع الصحیح، ج۲، ص۳۸۳.

و... همگی به نقل از کتاب اَلْمُمَهّدون لِلمهدی علیه‌السّلام.
[۱۶] کورانی، علی، اَلْمُمَهّدون لِلمهدی علیه‌السّلام، ص۹۵، مکتب الاعلام الاسلامی، الفصل الثالث، الطبعة الاولی، محرم ۱۴۰۵.
)
بنابراین از وظایف و مسؤولیّت‌های ما است که از این انقلاب پاسداری نموده و در ترویج و پربارتر کردن آن بکوشیم، اهداف آن را زنده و در راه تحقّق آنها تلاش کنیم. تا ان شاء الله، با آگاه ساختن مردم جهان، از ظلم و ستم مستکبران، آشنایی هر چه بیشتر آنان با فرهنگ اسلام و اهل بیت و... ، زمینه ظهور حضرت قائم (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) را فراهم آوریم.
پیداست، که این امور مهمّ و سنگین، بدون داشتن قدرت و مکنت، تحت لوای یک دولت قدرتمند، امکان پذیر نیست. بنابراین می‌بایست، در حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی‌ و به ثمر رسیدن اهداف آن، به عنوان زمینه ساز قیام حضرت مهدی (علیه‌السّلام)، تلاش همه جانبه کرد.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

وقت ظهور؛ چگونگی اطلاع مردم از ظهور؛ وقایع ظهور حضرت مهدی؛ علائم حتمی ظهور؛ علائم غیرحتمی ظهور؛ خطبه قیام؛ خروج دجّال

پانویس

[ویرایش]
 
۱. صافی، لطف الله، منتخب الاثر، ص۲۰۶.    
۲. شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال الدین، ج۲، ص۳۵۷-۳۶۱، انتشارات اسلامیه.    
۳. سخنرانی شهید چمران، سال ۵۸، به نقل از مجلّه موعود، شماره ۱۲ و ۱۳، اسفند ۷۷ و فروردین ۷۸.
۴. سید بن طاووس، علی بن موسی، الملاحم و الفِتن، ص۳۰ و ۱۱۷.
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۰، ص۲۱۶.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۰، ص۲۱۳.    
۷. متقی هندی، علاءالدین علی بن حسام، کنزالعمال، ج۱۴، ص۵۸۹.    
۸. ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج۲۰، ص۲۸۴.    
۹. متقی هندی، علاءالدین علی بن حسام، کنزالعمال، ج۱۲، ص۲۸۴.    
۱۰. سید بن طاووس، علی بن موسی، الملاحم و الفِتن، ص۳۱.
۱۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۰، ص۲۱۴.    
۱۲. زمخشری، محمود، الکشاف، ج۴، ص۳۳۱.    
۱۳. طباطبایی، سید محمدحسین، تفسیر المیزان، ج۱۸، ص۲۵۰.    
۱۴. الجامع الصحیح، ج۲، ص۳۸۳.
۱۵. حنبل، احمد، مسند احمد، ج۱۵، ص۳۸۳.    
۱۶. کورانی، علی، اَلْمُمَهّدون لِلمهدی علیه‌السّلام، ص۹۵، مکتب الاعلام الاسلامی، الفصل الثالث، الطبعة الاولی، محرم ۱۴۰۵.


منبع

[ویرایش]
سایت‌ اندیشه قم، برگرفته از مقاله «زمینه‌های ظهور»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۳/۲۰.    


جعبه ابزار