زیارتگاه اسماعیل ولیانی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افزیارتگاه شیخ اسماعیل قازانقایی، معروف به ولیانی‌، در منطقه عقره واقع در استان دهوک در کشور عراق قرار دارد.


توصیف زیارتگاه

[ویرایش]

زیارتگاه، در منطقه «عقره» قرار دارد. ساختمان آن، شامل بنای سنگی جدیدی است که رواق یا سایبان مستطیل کوچکی دارد و بر فراز آن، گنبد سفیدرنگی وجود دارد.

معرفی اجمالی

[ویرایش]

شیخ اسماعیل قازانقایی، معروف به ولیانی، از سادات برزنجی کردستان و مشایخ بزرگ طریقت قادریه در این سرزمین، بوده است. سادات برزنجی، از خاندان‌های معروف جنوب کردستان، به شمار می‌آیند که نسب خود را به امام موسی کاظم (علیه‌السّلام) می‌رسانند و به روستایی، به نام «برزنجه»، در شرق سلیمانیه عراق، منسوب می‌باشند و زیارتگاه جد اعلای آنها، شیخ عیسی برزنجی، در همین منطقه قرار دارد.
شیخ اسماعیل ولیانی، طریقه علویه و خلوتیه را از پدرش شیخ محمد نودهی کسب کرد. سپس مدتی در بغداد، در زمره مریدان یکی از صوفیان اهل‌سنت، به نام شیخ احمد احسایی، درآمد و از وی، طریقت قادریه را فراگرفت. سپس به زادگاهش قازانقایه، بازگشت و برای نخستین بار در کردستان، طریقت قادریه را رواج داد. او در سال ۱۱۰۳ ه. ق، در ولیان موصل درگذشت.

مقابر هم‌جوار

[ویرایش]

نزدیک مقبره شیخ اسماعیل ولیانی، قبور تعداد دیگری از اقطاب و مشایخ تصوف قرار دارد که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از: محمد الهتاک، فرزند شیخ عبدالعزیز گیلانی، شیخ عبدالعزیز برزنجی، پدر شیخ سعید برزنجی، شیخ محیی‌الدین بن شیخ محمود هشه‌زینی، شیخ فاتح برزنجی و شیخ یحیی، فرزند شیخ اسماعیل ولیانی.
[۲] عامری، ثامر عبدالحسن، المراقد والمزارات فی العراق، ص۷۹.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. بنیاد دائرة المعارف اسلامی، دانشنامه جهان اسلام، ج۱، ص۴۹۷.    
۲. عامری، ثامر عبدالحسن، المراقد والمزارات فی العراق، ص۷۹.


منبع

[ویرایش]
زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، برگرفته از مقاله «زیارتگاه اسماعیل ولیانی‌» ج۲، ص۲۱۸.    


جعبه ابزار