سازمان وکالت و نقش آن در عصر ائمه‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین کتاب که به دلیل ابتکاری بودن و اهمیت موضوعش در برخی محافل علمی برگزیده شده است، با شیوه‌ای علمی و مستند به بررسی موضوع وکالت در عصر ائمه و وکلای ایشان می‌پردازد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

مؤلف درباره اثر خود می‌گوید: نام کتابش را به دلیل این انتخاب کرده است که وکلای ائمه از زمان امام صادق علیه‌السّلام یک مجموعه متشکل بودند و با یکدیگر ارتباط داشتند و با رهبر سازمان که ائمه بودند ارتباط داشتند. آنان در رده‌های میانی مسئولینی داشتند که از آنها به عنوان «وکلای ارشد» نام برده می‌شود که ایشان معاونان ائمه علیه‌السّلام در رهبری سازمان بوده‌اند. نمونه‌هایی هم برای این مورد وجود دارد که در کتاب به آنها اشاره شده است. با توجه به ویژگی‌هایی که برای سازمان برمی شمرند و نیز شرایط آن زمان می‌توانیم عنوان «سازمان» را بر این مجموعه بگذاریم. وکلا در حقیقت نقش یک سپر دفاعی را برای شیعیان و امامان معصوم علیه‌السّلام داشته‌اند چون اگر وکلا نبودند شیعیان باید مستقیما مراجعه به امامان معصوم کنند و این موضوع باعث می‌شد هم امام به زحمت بیفتند هم شیعیان امام. با نزدیک شدن به دوران غیبت نقش تمهیدی برای ورود شیعه به عصر غیبت بیشتر می‌شود و نقش اجتماعی و نقش مبارزاتی بر ضد مدعیان دروغین بابیت و وکلا از طریق نامه‌هایی که از طرف ائمه به ایشان می‌رسید این مدعیان دروغین را به شیعه معرفی می‌کردند و نقشة آنها را برملا می‌ساختند.

منابع کتاب

[ویرایش]

مؤلف از منابع فراوانی بهره گرفته است هر چند در میان این منابع برخی قابل نقد باشد. این اثر با آنکه مستند به منابع تاریخی و به شیوه علمی تدوین شده است، لیکن خالی پیش فرض‌های کلامی نیست و استناد به برخی منابع نشانه این رویکرد است.

منبع

[ویرایش]
نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار