سرور اهل الایمان فی علامات ظهور (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین کتاب نوشته سید علی بن عبد الکریم نیلی عالم شیعی قرن هشتم و نهم هجری است که در موضوع علائم ظهور امام عصر تدوین شده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

این اثر که در واقع رساله‌ای کم حجم است از منابع علامه مجلسی در کتاب بحار به شمار می‌رود. مؤلف در این رساله ۱۰۱ روایت از کتب پیشینیان خود نقل کرده که البته بخشی از آنها (۷۰ مورد) در باره چگونگی حکومت امام عصر و دوران ظهور آن حضرت است.
مؤلف به سلسله اسناد راویان اشاره نکرده و منابع خود را نیز ذکر نمی‌کند. فقط آخرین راوی را نام برده است.

اثر دیگر مترجم

[ویرایش]

نیلی کتاب دیگری با عنوان الغیبه داشته که کتاب حاضر، مختصری از آن است. همچنین بسیاری از روایاتی که در کتاب سرور اهل الایمان آورده، در کتاب دیگرش منتخب الانوار المضیئه نیز آمده است نیلی تنها به نقل روایات اکتفا نکرده و در مواردی به اظهار نظر یا توضیحی در باره آن پرداخته است.

منابع کتاب

[ویرایش]

محقق کتاب در پاورقی به ذکر مصادری که مؤلف از آنها بهره برده است اشاره می‌کند. برخی از این مصادر عبارتند از کمال الدین ، الغیبة نعمانی و الغیبة طوسی ، الارشاد، الخرائج و الجرائح. به نظر می‌رسد برخی روایات نیز که منبعی جز بحار یا کتب بعدی یا کتب خود مؤلف مانند منتخب الانوار المضیئة ندارد، از همان مصادر پیشین است که مؤلف آن را از کتبی غیر مشهور که در دست داشته نقل کرده است.
هر چند این رساله از منابع مجلسی در بحار الانوار است لیکن در میان مؤلفان بعدی چندان شهرت نداشته و از آن نقل نشده است. شاید این موضوع به دلیل دسترس نبودن رساله بوده است.

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار