سلیمان بن مهران اعمش کوفی (شخصیت رجالی)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسلیمان بن مهران اعمش، از راویان مورد وثوق امام صادق (علیه‌السلام) بوده است.


جایگاه اعمش نزد فریقین

[ویرایش]

عامه و خاصه بر وثاقت و فضل جلالتش یک کلامند، بلکه علمای عامّه، او را فوق العاده ستایش کرده و با اعتراف به تشیع‌اش، مزایای پسندیده‌ای را برای او اذعان دارند. ذهبی در «میزان اعتدال» می‌نویسد ابومحمد اعمش یکی از پیشوایان مورد وثوق است و از تابعین جوان به شمار می‌آید. اعمش مردی بوده عادل، راستگو، پایدار بر حق و صاحب دانش سنت و قرآن. دانشمندان رجال و تراجم نیز در همین حدود او را ستایش کرده‌اند.

راوی فضائل امام علی

[ویرایش]

ابومحمد اعمش از راویان فضائل امیرالمؤمنین علی (علیه‌السّلام) است. حتی عامه و خاصه روایت کرده‌اند که منصور از او پرسید: درباره فضیلت علی (علیه‌السّلام) چقدر حدیث می‌دانی؟! او پاسخ داد: ده هزار، یا هزار حدیث، این تردید شاید از نساخ و شاید هم از خود او بوده، زیرا او می‌دانست که منصور در دل خویش نسبت به علی و آل علی (علیهم‌السّلام) کینه و عداوات دارد و به جهت بیمی که از او داشته، عدد کمتری گفته است و چون منصور متوجه تردید اعمش در گفتارش شده، برای اطمینان اعمش و رفع گمان او گفته: بلکه همان ده هزار که گفتی درست است.

گویند او به سال ۶۱ ق. یعنی یک سال پس از شهادت امام حسین (علیه‌السّلام) به دنیا آمده و در سال ۱۴۸ ق. در بیست و پنجم ربیع‌الاول سال شهادت امام صادق (علیه‌السّلام) هم درگذشته است.

منبع

[ویرایش]

سایت مجمع جهانی شیعه‌شناسی، برگرفته از مقاله «راویان امام صادق(علیه السلام) ۱»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۱/۲۸.    


جعبه ابزار