سیدشرف‌الدین علی حسینی استر‌آبادی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسید شرف الدین علی حسینی استرآبادی تاریخ دقیق ولادت او مشخص نیست اما بنا بر تحقیق، او از علمای قرن دهم هجری است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

سید شرف الدین که از علمای قرن دهم هجری است شاگرد شیخ نور الدین علی بن عبد العالی، معروف به محقق کرکی می‌باشد.
متاسفانه در کتاب‌های تراجم مطلب فراوانی از این بزرگوار نقل نشده و اکثر کتاب‌ها به تکرار گفته‌های کتاب‌های دیگر پرداخته‌اند؛ اما اینکه خاندان او و اساتید و شاگردانش چه کسانی بوده‌اند و تاریخ دقیق ولادت و وفات او در چه زمانی است، نیاز به تحقیقی جامع دارد.
البته مهم‌ترین موضوع در شرح حال افراد، شخصیت معنوی و اجتماعی و مقام علم و تقوا و زهد آنهاست که خوشبختانه در این زمینه اطلاع کافی در دست داریم.

تالیفات

[ویرایش]

آنچه از تالیفات سید شرف الدین استرآبادی به دست ما رسیده و حوادث ناگوار تاریخ مجال از بین بردن آنها را نیافته، دو اثر گرانبها است:
۱-تاویل الآیات الظاهرة، که موضوع آن فضائل اهل‌بیت علیهم‌السّلام است. سید در این کتاب،آیات قرآن را ذکر کرده، پس از آن، روایات ائمه علیهم‌السّلام را در تاویل آن آورده است. این روایات شامل مدح اهل بیت، مدح شیعیان و محبان آنها و ذم و نکوهش دشمنان اهل‌بیت می‌شود. کتاب مذکور از بهترین تالیفات در این موضوع است و بسیاری از متاخرین هنگام تالیف کتابی در این موضوع، از کتاب سید استفاده فراوان برده‌اند. سید در کتاب خود روایات فراوانی را از تفسیرعلی بن ماهیار، که از معاصران ثقة الاسلام کلینی است روایت می‌کند. این کتاب مورد توجه علمای شیعه قرار گرفته و بارها توسط آنان ترجمه، تلخیص و شرح شده است.
۲-الفوائد الغرویة، فی شرح الجعفریة کتاب الجعفریه اثر محقق کرکی، استاد سید شرف الدین است که در سال ۹۱۷ هجری آن را تالیف نموده.
موضوع آن فقه است که شامل بحث صلاة، مقدمات،واجبات و مستحبات آن است. سید شرف الدین در زمان حیات استاد خود، یعنی در سال ۹۳۳ هجری کتاب الجعفریه را شرح نموده است. در این شرح، متن کتاب به طور کامل با عنوان «قال سلمه الله...» آمده و پس از متن، شارح با عنوان «اقول...» شرح آن را نگاشته است. موضوع این کتاب همانطور که اشاره شد فقه است و وجود این کتاب دلیل روشنی است بر اینکه سید،فقیه توانمندی بوده است.
متاسفانه دیگر تالیفات سید به دست ما نرسیده و امروزه اثری از آنها یافت نمی‌شود؛ اما همین دو اثر گرانبها برای شناختن مقام و شخصیت او کافی است.
خداوند او را با اجداد طاهرینش محشور فرماید و توفیق ادامه راه آنان را به همه ما عنایت نماید.

وفات

[ویرایش]

برخی سال وفات او را ۹۴۰ هجری دانسته‌اند و احتمال نزدیک به واقع نیز، همین نظریه است.

منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : تراجم | علمای شیعه | علمای قرن دهم
جعبه ابزار