سیدمحمدباقر بن محمود موسوی رجائی اصفهانی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسیّدمحمّدباقر رجائی بن سیّدمحمود بن آقا سیّدمحمّدجواد موسوی، عالم عامل و فقیه کامل قرن چهاردهم هجری در اصفهان می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

سیّدمحمّدباقر رجائی بن سیّدمحمود بن آقا سیّدمحمّدجواد موسوی، عالم عامل و فقیه کامل، در سال ۱۳۱۹ه. ق در اصفهان متولّد شد و خدمت جمعی از بزرگان از جمله برادر دانشمندش سیّدحسین رجائی، میرمحمّد صادق خاتون آبادی، آقا شیخ محمّد رضا نجفی و سید ابوالقاسم دهکردی به تحصیل پرداخت.

هجرت به نجف

[ویرایش]

سپس در سال ۱۳۵۹ه. ق به نجف اشرف مهاجرت کرده نزد آیات عظام آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی، حاج سیّد ابوالقاسم خوئی، آقا سیّد عبدالهادی شیرازی، آقا ضیاءالدّین عراقی و آقا شیخ محمّد کاظم شیرازی به تکمیل تحصیلات خویش پرداخته،

کسب اجازه اجتهاد

[ویرایش]

اجازه اجتهاد از آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی و سیّد عبدالهادی شیرازی و اجازه روایت از شیخ آقابزرگ طهرانی دریافت نمود و به اصفهان بازگشت و به ترویج و تبلیغ احکام و تدریس و اقامه جماعت پرداخت. سال‌ها در مسجد بازار جنب سه راه نیم آورد به اقامه نماز و تدریس مشغول بود و در این اواخر در مسجد الاقصی واقع در فلکه فلسطین به اقامه نماز جماعت می‌پرداخت.

وفات

[ویرایش]

او سال‌های آخر عمر را به خاطر عارضه سکته خانه‌نشین و بستری بود تا اینکه در چهارشنبه ۲۶ ربیع الثّانی ۱۴۱۱ه در منزل خود وفات یافته، جنازه با تشییع شایسته و با حضور مردم اصفهان به قم حمل و در آنجا به خاک سپرده شد.
[۱] مهدوی، سیدمصلح‌الدین، تاریخ علمی و اجتماعی اصفهان در دو قرن اخیر، ج۲، ص۲۹۸.
[۲] مهدوی، سیدمصلح‌الدین، یادنامه سیّد بحرالعلوم میردامادی، ص۵۵-۵۶.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مهدوی، سیدمصلح‌الدین، تاریخ علمی و اجتماعی اصفهان در دو قرن اخیر، ج۲، ص۲۹۸.
۲. مهدوی، سیدمصلح‌الدین، یادنامه سیّد بحرالعلوم میردامادی، ص۵۵-۵۶.


منبع

[ویرایش]

مهدوی، سیدمصلح‌الدین، اعلام اصفهان، ج۲، ص۱۳۱-۱۳۲.    جعبه ابزار