سیدمحمدباقر میردامادی اصفهانی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسیدمحمدباقر میردامادی، از علماء و فضلاء معاصر در خمینی‌شهر اصفهان می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

حاج سیدمحمدباقر میردامادی فرزند سیدحسین بن میرسیدجعفر، از علماء و فضلاء معاصر در سال ۱۳۱۵ش در خمینی‌شهر اصفهان متولّد شد. پس از تحصیل علوم ابتدائی وارد حوزه علمیه اصفهان شد و از محضر علمایی همچون شیخ حیدرعلی صلواتی، سیّدمیرزا‌هاشمی، شیخ عباسعلی ادیب، شیخ محمّدحسن عالم نجف آبادی، سیدحسین خادمی، سیّدمصطفی مهدوی و شیخ‌احمد فیاض بهره گرفت.
سپس در قم ادامه تحصیل داده و از درس آیات عظام گلپایگانی، مرعشی نجفی، شاهرودی، شیخ عبدالجواد اصفهانی و سیدمحمدباقر سلطانی شرکت نمود. او در سال ۱۳۴۷ش پس از وفات پدر به اصفهان آمده و در مدرسه صدر به تدریس پرداخت و در درس خارج حضرات آیات میرسیّدعلی بهبهانی، حاج آقا رحیم ارباب و سیدمحمدرضا خراسانی حضور یافت. همچنین در خمینی شهر به اقامه جماعت و تبلیغ دین و ارشاد مردم مشغول شد.

خدمات اجتماعی

[ویرایش]

او در خمینی شهر خدمات اجتماعی فراوانی را انجام داد از جمله تاسیس مؤسسات خیریه و صندوق قرض الحسنه، بازسازی و احداث مساجد و حسینیه‌ها.
او از سال ۱۳۵۷ش به تهران مراجعت کرده به اقامه نماز جماعت ترویج دین و حلّ مشکلات مردم پرداخت. بعد از پیروزی انقلاب در نهاد نمایندگی ولی فقیه و سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع به تدریس، سخنرانی و اقامه جماعت اهتمام ورزید.

تألیفات

[ویرایش]

این کتاب‌ها از تالیفات اوست:
۱. «پیام عاشورا» مطبوع در ۲ جلد. ۲. «تقریرات فقهی درس آیت اللَّه مرعشی» (کتاب الطهّاره) ۳. «خمینی شهر شهری که از نو باید شناخت» مطبوع. ۴. «علی (علیه‌السّلام) در بستر شهادت» مطبوع در ۲جلد. ۵. «قبل از حج بخوانید» مطبوع ۶. «مواعظ المعصومین علیهم‌السلام» در ۴جلد. ۷. «ویژگی‌های فرماندهان و مدیران از دیدگاه اسلام».
[۱] میردامادی، سیدباقر، خمینی شهر، شهری که از نو باید شناخت، ص۴۵۶-۴۳۱.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. میردامادی، سیدباقر، خمینی شهر، شهری که از نو باید شناخت، ص۴۵۶-۴۳۱.


منبع

[ویرایش]
مهدوی، سیدمصلح‌الدین، اعلام اصفهان، ج۲، ص۸۸-۸۹.    


جعبه ابزار