سید محمد علوی مالکی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسید محمد علوی مالکی در سال ۱۳۶۷ ق در مکه به دنیا آمد. وی زیر نظر پدرش که از بزرگان مکه بود علوم دینی را فراگرفت و مدرک فوق لیسانس و دکتری خود را از الازهر مصر گرفت.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

سید محمد در سال ۱۳۶۷ ق در مکه چشم به دنیا گشود. او تحت نظر پدرش که از بزرگان علمای مکه بود به تحصیل علوم دینی پرداخت و علوم لغت، حدیث، تفسیر، فقه و اصول را از بزرگان حرمین شریفین فرا گرفت، سپس به الازهر مصر رفت و فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه اصول دین اخذ نمود. او با سفر به کشورهای هند، پاکستان، شام و مغرب و تلمذ نزد استادان آن کشورها با آراء و عقاید مذاهب گوناگون آشنا گردید. سید محمد پس از مرگ پدر در سال ۱۳۹۱ قمری به تدریس و تبلیغ و ارشاد در جایگاه پدر و در مسجد الحرام تکیه زد و مورد استقبال بی نظیر طلاب قرار گرفت. او سالهای زیادی در دانشگاه ملک عبد العزیز به تدریس معارف دینی پرداخت حالا او با اینکه در موقعیت علمی و دینی خوبی قرار گرفته بود ولی به لحاظ وضعیت حاکم بر آنجا و آزادگی روحش با استعفا از دانشگاه به تدریس در مسجد الحرام بازگشت. فعالیت علمی او محدود به حجاز نشد بلکه برای تدریس و سخنرانی به دیگر کشورهای اسلامی سفر نمود.

فعالیت‌ها

[ویرایش]

او همچنین ریاست کمیسیون داوری مسابقات قرآن مکه را نیز عهده دار بوده است و به صورت رسمی پس از پدر به عنوان استاد شریعت در مسجد الحرام را به خود اختصاص داده بود.

وفات

[ویرایش]

و بالاخره او در نیمه رمضان ۱۴۲۵ قمری به دیدار پروردگارش شتافت و در مکه مکرمه به خاک سپرده شد.

آثار

[ویرایش]

آثاری بسیاری از ایشان در فقه، حدیث، علوم قرآن، سیره نبوی و آثار مکه و حج به یادگار مانده است آثار همچون دراسه مقارنه عن روایات موطا الامام مالک، علم الاسانید، زبدة الاتقان فی علوم القرآن، کتاب الذخائر المحمدیه، الزیاره النبویه بین الشریعه و البدعه و الانسان الکامل نام برد.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

وهابیت بازنگری از درون‌ (کتاب)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار