شاذروان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افپیش آمدگی پایه دیوار کعبه که از دیوارها جلوتر زده را شاذَرْوان گویند.از احکام عنوان یاد شده در باب حج سخن گفته‏اند.


شاذَرْوان چیست؟

[ویرایش]

در قسمت پایین دیوارهای کعبه سنگ نمای کم عرضی وجود دارد که مقداری از دیوار بیرون زده است. از این برآمدگی به شاذروان تعبیر می‏کنند. نقل کرده‏اند: در پی سیلی که پیش از بعثت در مکه جاری گشت و کعبه را ویران نمود، قریش در تجدید بنای آن، دیوارهای کعبه را بر آنچه که ابراهیم علیه السّلام پی ریخته بود، بنا نهادند. مقداری از دیوارها بالا آمد، لیکن به جهت عدم کفایت هزینه تعمیر که از هدایا، نذورات و اموال پاک فراهم آمده بود، ناگزیر ادامه دیوارها را مقداری به سمت داخل بنا نمودند.
پس از بنای قریش، کعبه چندین بار تجدید بنا شد. بنای کنونی بر اساس پی ریزی قریش است که دیوارها از هر طرف حدود نیم متر عقب‏تر بنا شده است. برای اینکه برای طواف کنندگان اشکالی پیش نیاید پایین دیوارها را به دیوار کعبه متصل کرده و طرف بالای آن را شیب داده‏اند تا راه رفتن بر روی آن ممکن نباشد.
[۲] راهنمای حرمین شریفین ج۱، ص ۱۷۶.


احکام شاذروان

[ویرایش]

شاذروان جزء کعبه است؛ از این رو، واجب است طواف کننده آن را داخل طواف خود قرار دهد و چنانچه در حال طواف روی آن راه برود، طوافش باطل است.
[۵] المعتمد فی شرح المناسک ج۴، ص ۳۳۷-۳۳۸.

آیا چنانچه طواف کننده در موازات شاذروان دست خود را به دیوار کعبه بچسباند طوافش باطل می‏شود یا نه؟ مسئله محل اختلاف است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تذکرة الفقهاء ج۸، ص ۸۶.    
۲. راهنمای حرمین شریفین ج۱، ص ۱۷۶.
۳. جامع المقاصد ج۳، ص ۱۹۲    
۴. جواهر الکلام ج۱۹، ص ۲۹۹.    
۵. المعتمد فی شرح المناسک ج۴، ص ۳۳۷-۳۳۸.
۶. جامع المقاصد ج۳، ص ۱۹۲.    
۷. کشف اللثام ج۵، ص ۴۱۷-۴۱۸.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۴، ص۵۸۶-۵۸۷.    


رده‌های این صفحه : آثار اسلامی مکه | کعبه | مسجد الحرام | مکه
جعبه ابزار