شرح باب حادی عشر (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب شرح باب حادی عشر نوشته مقداد بن عبدالله بن محمد بن حسین محمد حلی سُیُوری مشهور به فاضل مقداد (م ۸۲۶ ق) است. این کتاب با موضوع اصول عقاید شیعه و در شرح کتاب باب حادی عشر، تالیف علامه حلی نوشته شده است.


مؤلف

[ویرایش]

مؤلف کتاب شرح باب حادی عشر، مقداد بن عبدالله بن محمد بن حسین محمد حلی سُیُوری مشهور به فاضل مقداد (م ۸۲۶ ق) است.

معرفی اجمالی

[ویرایش]

این کتاب در اصول عقاید شیعه است و در شرح کتاب باب حادی عشر، تالیف علامه حلی نوشته شده است. علما و متکلمان شروح فراوانی بر این کتاب مختصر نوشته‌اند. از میان آن شروح، شرح فاضل مقداد بیشتر از دیگر شروح، نظر علما را جلب کرده و سالیان متمادی است که جزء متون درسی حوزه‌های علمیه تشیع می‌باشد. و با اینکه کتاب مختصر است، اما مؤلف اصول پنج گانه مذهب را به صورت نو، اجمال و آمیخته با استدلال و برهان قوی تبیین فرموده و در آخر کتاب بحث مختصری در باب توبه و امر به معروف آورده است. کتاب شرح باب حادی عشر شامل مقدمات و نه فصل است که فصل اول در توحید، فصل دوم و سوم در صفات ثبوتیه و سلبیه، فصل چهارم تا هفتم در عدل، نبوت، امامت و معاد و دو فصل دیگر به توبه و امر به معروف اختصاص دارد.
فاضل مقداد در وجه تسمیه کتاب به باب حادی عشر چنین آورده است: «این کتاب باب حادی عشر نامیده شد؛ برای اینکه مصنف (علامه حلی)، کتاب مصباح المجتهد شیخ طوسی را ـ که در عبادات و ادعیه است ـ خلاصه کرد و آن مختصر را به نام منهاج الصلاح فی المختصر المصباح در ده باب تنظیم کرد و بعد این باب را که در اصول عقاید شیعه است، بدان افزود که به باب حادی عشر (باب یازدهم) مشهور شد.
این شرح از طرف مولف به النافع یوم الحشر، نامگذاری شده ولی به مرور زمان به شرح باب حادی عشر مشهور شده است. این کتاب به وسیله حاج میرزا محمدعلی حسینی شهرستانی (۱۳۴۴ ه. ق) با نام الجامع فی ترجمه النافع، به فارسی ترجمه شده است و هر سه کتاب یعنی باب حادی عشر و شرح آن به همراه ترجمه فارسی، یکجا به چاپ رسیده است.

وضعیت نشر

[ویرایش]

کتاب حاضر به همراه ترجمه فارسی آن در یک جلد توسط موسسه انتشارات علامه قم در سال ۱۴۱۴ ه. ق چاپ شده است.

منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «شرح باب حادی عشر»، تاریخ بازیابی۹۷/۳/۱۱.    


جعبه ابزار